خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۷ساعت : ۱۴:۴۵کد مطلب: 11852

آغاز پنجمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی در نوش‌آباد

پنجمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی شهر زیرزمینی نوش‌آباد آران و بیدگل آغاز شد. به گزارش صداوسیما؛ سرپرست هیئت باستان‌شناسی شهر زیرزمینی…

پنجمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی شهر زیرزمینی نوش‌آباد آران و بیدگل آغاز شد.

به گزارش صداوسیما؛ سرپرست هیئت باستان‌شناسی شهر زیرزمینی نوش‌آباد، هدف از اجرای این فصل کاوش را تکمیل مطالعات، حفاظت، به‌سازی و آماده‌سازی فضاهای کاوش‌شده برای گردش‌گران دانست و گفت: کارگاه‌های این فصل کاوش در ادامه کارگاه‌های قبلی در سایت موزه آب، مرکز محله توده و محله شیخ‌آباد تشکیل شده است.

زهرا ساروخانی افزود: در فصل جدید برای دست‌یابی به کاربری متفاوت دستکندهای نوش‌آباد گمانه‌ای در حاشیه فعلی شهر نیز اضافه شد که هدف از آن شناسایی تدفین‌های سردابه‌ای در کنار شهر زیرزمینی نوش‌آباد است.

وی گفت: با پایان کاوش‌های فصل پنجم، و در ادامه برنامه‌های به‌سازی و حفاظتی مجموعه دست‌کندهای نوش‌آباد در نوروز امسال، دو ورودی دیگر که نخستین آن موزه آب (پایاب‌ها و قنات جنب مسجد جامع) است برای این مجموعه وسیع بازگشایی می‌شود.

شهر زیرزمینی (اویی) واقع در زیر بافت کنونی شهر نوش‌آباد از بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل است که در مجموعه تاریخی آب‌انبار چاله‌سی نوش‌آباد قرار دارد.

این مجموعه قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد و به دوره ساسانیان (صدر اسلام) تا دوره صفوی بر می‌گردد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.