خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, 6 اسفند , 1396ساعت : 19:48کد مطلب: 5956

اثر استاد راستگو برگزیده جشنواره شعر تبریز شد

کتاب «در پی آن آشنا» اثر «سید محمد راستگو» استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کاشان به عنوان کتاب برگزیده‌ی…

کتاب «در پی آن آشنا» اثر «سید محمد راستگو» استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کاشان به عنوان کتاب برگزیده‌ی بخش «درباره‌ی شعر» جشنواره‌ی شعر فجر تبریز معرفی شد.
  آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره شعر فجر عصر امروز یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶  در تبریز برگزار و برگزیدگان این دوره اعلام شدند.
این دوره از جشنواره فجر در سه بخش «شعر بزرگسال»، «شعر کودک و نوجوان» و «درباره شعر» برگزار شد که جایزه کتاب‌های برگزیده بخش «درباره‌ی شعر»  به کتاب «درپی آن آشنا» اثر سید محمد راستگو و «صدسال عشق مجازی» به اثر «محمود فتوحی» تعلق گرفت.
این کتاب سه گفتار درباره‌ی زبان و بیان هنری حافظ است.
نویسنده در گفتار نخست به بررسی هندسه و هنجارِ بسیار استوار و دست‌کاری‌ناپذیر سخنِ حافظ پرداخته، و در گفتارِ دوم با بررسیِ بسیاری از نسخه‌بدل‌ها، کوشش‌ها، نیز برخی شگردهایِ حافظ را برای دست‌یابی به چنان هندسه و هنجاری باز نموده؛ و در گفتارِ سوم آشکار ساخته که ترکیبِ «تلخ‌وش» در «آن تلخ‌وش که صوفی امّ‌الخبائثش خواند» شاید دگرگون‌شده‌ی «تلخ خوش» باشد.
در جای‌جایِ هر سه گفتار نیز، نکته‌هایِ گونه‌گون و چه‌بسا ناگفته‌ای در پیوند با شگردهای هنریِ حافظ و یا بازگشاییِ برخی دشواری‌هایِ سخنِ او آورده است.
دفتر دوم این کتاب با نام آشنایانِ بیگانه از سوی نشر نی منتشر شده است.
جایزه کتاب‌های برگزیده بخش شعر بزرگسال به «صدای زنگ درآمد» سروده «رویا شاه‌حسین‌زاده» و جایزه کتاب‌های شایسته تقدیر بخش شعر کودک و نوجوان به «دوتا سیب شیرین» سروده «خاتون حسنی» و «کلید کلید دسته کلید» سروده «اکرم کشایی»  تعلق گرفت.

در این جشنواره انتشارات مروارید به عنوان ناشر برگزیده در حوزه انتشار کتاب‌های شعر انتخاب شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.