خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, 14 خرداد , 1397ساعت : 20:07کد مطلب: 8659

ارغنون ادای دینی به مردم اهل دل و هنرمند کاشان است

«نسیم مقراضی» نویسنده رمان «ارغنون» بستر و انگیزه نگارش این کتاب را معماری اصیل و شگفت‌انگیز خانه‌های کاشان دانست و…

«نسیم مقراضی» نویسنده رمان «ارغنون» بستر و انگیزه نگارش این کتاب را معماری اصیل و شگفت‌انگیز خانه‌های کاشان دانست و افزود: این رمان ادای دینی به مردم اهل دل و هنرمند کاشان است.

به گزارش کاشان آنلاین، «مقراضی» که کتابش شنبه ۱۲ خرداد‌ماه در آیینی ویژه در کاشان رونمایی شد با بیان این که «ارغنون« روایتی عاشقانه از کاشان قدیم است که تلاش می‌کند خواننده را در سایۀ خیال با مردم، شهر و فرهنگ غنی کاشان همراه کند یادآور شد: سعی کردم با کلماتی از جنس خود مردم، از کوچه پس کوچه‌های پر مهر، خانه‌های زیبا، حوض‌های فیروزه و آسمانی آبی کاشان، عاشقانه‌ها را همسو با کلمات در ورای یک عرفان در ژرفای فرهنگی غنی بر روی کاغذ بیاورم.

این نویسنده و شاعر متولد تهران و ساکن رشت، معماری اصیل و شگفت‌انگیز خانه‌های کاشان به ویژه خانه «عباسیان« و توضیحات کامل و دلسوزانه راهنمای این مجموعه و شیفتگی در این مکان را در طراحی داستان مهم دانست و تصریح کرد: همزمان با صحبت‌های راهنمای مجموعه که سبک معماری و تمام زیر و بم زندگی در خانه عباسیان را شرح می‌داد، ذره‌ذره‌ی تخیل من نیز هم فعال می‌شد تا این‌که ایده طراحی رمان در ذهنم شکل گرفت.

وی، گذر از حیاط حوضخانه خانه عباسیان و رؤیت شمعدانی‌ها و زلالی آب و بازی آفتاب بر آن‌ها و همچنین حس خوب تصور بوی نان و حلیم و عطر سبزی از مطبخ خانه را نیز برای نگارش رمان ارغنون مؤثر خواند و افزود: در آن هنگام، بازی نگاه کردن به رنگ‌های شیشه‌های رنگی پنجره‌های اروسی و حس و حال تازه‌ای که از آن‌ها داشتم و همچنین تصور این که ساکنان خانه چه شب‌های زیبایی با روئیت ستارگان در پشت بام این خانه را گذرانده‌اند، مرا به سمت حال و حوای داستان سوق می‌داد.

وی با بیان این که برای غنی‌شدن رمان تحقیق و مطالعه راجع به فرهنگ و آداب و رسوم و لباس و دیگر عناصر فرهنگ مردمی کاشان را نیز پی‌گرفتم یادآور شد: حدود ۱۰ سال پیش و در اولین بازدیدم از خانه‌های تاریخی کاشان انگیزه این نگارش در من ایجاد و نوشتن آن را از ۶ سال پیش کلید زدم که قبل از چاپ یک بار بازنویسی شد.

نویسنده رمان ارغنون، فرش‌بافی و نقشینه‌هایی که با سر پنجه دخترکان کاشانی بافته می‌شود را یکی از زیباترین عناصر خیالی خود دانست و افزود: این داستان عاشقانه برای این در بستر زمانی قاجار و عصر ناصرالدین شاه شکل گرفته که به زیبایی‌های باغ فین هم بتوانم اشاره کنم و در حقیقت قسمت کلیدی رمان در آن جا اتفاق می‌افتد.

رمان” ارغنون ” نوشته ” نسیم مقراضی ” هم‌اکنون از طریق مؤسسه فروشگاهی ساربوک کاشان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.