خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۲۱ آبان , ۱۳۹۷ساعت : 06:01کد مطلب: 11690

از خودتان در برابر سالک مراقبت کنید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، گفت: تعداد مبتلایان به سالک در منطقه کاشان رو به افزایش است، به‌طوری که در نیمه…

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، گفت: تعداد مبتلایان به سالک در منطقه کاشان رو به افزایش است، به‌طوری که در نیمه نخست سال‌جاری، ۳۴۰ نفر به این بیماری دچار شده‌اند.

دکتر سید علیرضا مروجی، در گفت‌وگو با ایسنا؛ سالک را بیماری انگلی مشترک بین انسان و حیوان تعریف کرد که در اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد و اغلب به شکل یک زخم بر پوست انسان دیده می‌شود.

مروجی افزود: رعایت اصول حفاظت فردی و دوری از تماس پشه با بدن انسان، جداسازی محل زندگی انساناز دام و رعایت فاصله مناسب مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این بیماری است.

به گفته وی؛ استفاده از مواد دورکننده پشه هنگام استراحت و خواب در مناطق آلوده به هنگام غروب و شب، استفاده از توری و پشه‌بند مناسب، استفاده از لباس‌های آستین بلند و تا حد امکان ضخیم، مراقبت و درمان زخم، دوری از ورود به مناطق آلوده از دیگر راهکاری پیشگیری از سالک است.

مروجی تصریح کرد: گزش پشه خاکی، مهم‌ترین راه سرایت بیماری سالک است که دفع بهداشتی زباله، فاضلاب و کودهای حیوانی باعث جلوگیری از ایجاد شرایط مساعد برای زندگی پشه خاکی و انتقال بیماری سالک می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: سالک، یک بیماری عفونی پوستی، بدون درد و تب است که ضایعه آن بین دو ماه تا یک سال طول می‌کشد و پس از بهبودی جای زخم باقی می‌ماند.

مروجی افزود: فصل گزش در منطقه کاشان از فروردین تا آبان‌ماه است که ضدعفونی‌کردن و پانسمان زخم جهت جلوگیری از عفونت ثانویه، استفاده از پمادهای موضعی تجویز‌شده توسط پزشکان، تزریق آمپول گلوکانتیم و کرایوتراپی زیر نظر پزشک دوره‌دیده، شیوه درمان بیماری سالک است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.