خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, 8 بهمن , 1397ساعت : 20:31کد مطلب: 13531

اشتباه کشنده

محمدعلی خرمی مشکانی: این تصویر را باید در اتاق همه ادارات، روی میز همه مدیران و حتی روی جلد دفتر…

محمدعلی خرمی مشکانی: این تصویر را باید در اتاق همه ادارات، روی میز همه مدیران و حتی روی جلد دفتر همه دانش‌آموزان‌مان منتشر کنیم؛ به گونه‌ای که همیشه مقابل چشم‌مان باشد.

لحظه ای که مدافعان ایران در جریان بازی از بازیکنان ژاپن غافل شده و برای اعتراض به سمت داور رفتند. ژاپنی ها از همین اشتباه به گل اول رسیدند.

لحظه ای که مدافعان ایران در جریان بازی از بازیکنان ژاپن غافل شده و برای اعتراض به سمت داور رفتند. ژاپنی ها از همین اشتباه به گل اول رسیدند.

 

این تصویر می‌تواند ظهور واقعی اشتباهات کشنده یک ملت خوب و ثروتمند در همه عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و هنری باشد.

با همه خوبی‌هایمان و با همه دارایی‌هایمان اگر کارها را به سرمنزل مقصود نرسانده رها کنیم، اگر به جای تمرکز روی کار و مسئولیت خودمان به حاشیه‌ها بپردازیم و اگر سریع ناامید شویم و کنش‌های احساسی را جایگزین رفتارهای عقلانی کنیم می‌بازیم.

باید بپذیریم که در هر عرصه‌ای هر اشتباه‌ از این دست، می‌تواند آخرین اشتباه باشد.

البته معتقدم تیم ملی فوتبال از سایر حوزه‌ها چند گام جلوتر است؛ مربی تیم ملی فوتبال، یعنی کسی که مدیریت تیم را برعهده دارد متخصص است؛ اما مدیریت‌های ما در بسیاری از حوزه‌ها دست بی‌تخصص‌ها یا کم تخصص‌هاست.

بازیکنان تیم ملی ما همدل هستند؛ اما در ادارات و نهادهای و بدنه جامعه ما نه همدلی قابل ستایشی وجود دارند و فرهنگ نه کار تیمی.

در تیم ملی ما هرکسی در جایگاه خودش نقش آفرینی می‌کرد اما در ادارات و نهادها و حتی جامعه ما بسیاری از افراد همه کاری می‌کنند مگر کاری که مربوط به آنان است.

این تیم ملی می‌تواند الگویی باشد برای پیروزی‌ها و شکست‌های یک ملت؛ هم موفقیت‌شان برای ما درس است و هم‌ اشتباه ویرانگرشان.

پس نه از کنار آن پیروزی‌های‌شان به راحتی بگذریم و نه از کنار تصویر ثبت شده این لحظه لعنتی.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.