خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۳ شهریور , ۱۳۹۸ساعت : 09:14کد مطلب: 17285

استان اصفهان از سامانه چکاوک نمره‌ قبولی گرفت

افزایش مبادلات‌ چکی در استان اصفهان

استان اصفهان‌ برخلاف استان تهران از نظر چک‌های برگشتی رکورد بالایی در کشور‌ ندارد و از این نظر نمره قبولی از بانک‌مرکزی دریافت می‌کند.

سعید غفاری : آمار بانک‌ مرکزی از چک‌های مبادله‌ای در طول تیر‌ماه بیانگر رشد‌ مبادلات استان اصفهان است؛ البته طی ماه‌های گذشته‌ همیشه بیشترین چک به ترتیب در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بود؛ ولی در خرداد ارزش چک‌های مبادله‌شده‌ در استان اصفهان کمتر از دو استان‌ دیگر بود؛ درحالی‌ که در تیر‌ماه سال جاری استان اصفهان هم از نظر تعداد چک‌های مبادله‌شده و هم از نظر ارزش آنها پس از استان تهران در رتبه دوم کشور جای می‌گیرد.
استان اصفهان‌ برخلاف استان تهران از نظر چک‌های برگشتی رکورد بالایی در کشور‌ ندارد و از این نظر نمره قبولی از بانک‌مرکزی دریافت می‌کند. تیرماه ۹۸ حدود ۷.۸ میلیون فقره چک در کشور مبادله شد که ارزش آنها برابر با ۱۰۰۶هزار میلیارد ریال است. استان تهران از نظر تعداد و ارزش چک‌های صادر‌ شده در رتبه اول جای‌ می‌گیرد و استان اصفهان نیز رتبه دوم را در اختیار دارد. در مدت موردبررسی از نظر تعداد ۱۰ درصد از کل چک‌ها و از نظر ارزش ۷.۳ درصد چک‌ها مربوط به استان اصفهان بود که نسبت به خرداد رشد داشت.
خرداد ۹۸ حدود ۹.۹ درصد از تعداد چک‌ها به ارزش ۵.۹ درصد از کل چک‌های ایران در استان اصفهان‌ راهی بانک‌ها شده‌بود که این آمار در طول تیر رشد‌داشت؛ البته به صورت کلی آمار ‌نشان می‌دهد که چک‌های مبادله‌ای کشور در تیرماه نسبت به خرداد‌ رشد داشته است. چک‌های تیرماه نسبت به خرداد از نظر تعداد ۱۸.۵ درصد و از نظر ارزش ۱۹.۵ درصد افزایش یافته‌است.
تعداد چک‌های مبادله‌ای استان اصفهان از نظر تعداد و ارزش طی دو ماه خرداد و تیر در جدول  آمده است:
تیر ‌۹۸ در کشور هفت‌میلیون فقره چک به ارزش ۸۹۴هزار میلیارد ریال وصول شد‌ تا درنتیجه کمتر از ۱۰ درصد چک‌ها برگشت خورده‌ باشد. استان تهران از نظر میزان چک‌های وصولی نسبت به کل چک‌ها، در رتبه اول کشور قرار دارد و‌ رتبه‌های بعدی متعلق  به استان‌های گیلان، البرز و رشت است؛ درحالی‌ که استان اصفهان در جایگاه‌ بالایی از نظر چک‌های وصولی نسبت به کل چک‌های صادر شده قرار نمی‌گیرد. ۸۹.۷ درصد از  تعداد چک‌های اصفهانی‌ها در طول تیر‌ماه وصول شده که از نظر ارزش  معادل ۸۶.۹ درصد از کل چک‌های مبادله شده در استان است؛ همچنین آمار‌ چک‌های وصولی استان اصفهان نسبت به سایر استان‌های کشور‌ نشان می‌دهد استان اصفهان از نظر تعداد ۱۰ درصد از کل‌چک‌های کشور و ۹.۸ درصد از چک‌های وصولی را در اختیار دارد. چک‌های وصول شده‌ در استان اصفهان در مدت موردبررسی ۷.۱ درصد مبلغ چک‌های وصول‌شده‌ در کل کشور بود.
تیرماه ۹۸ حدود ۹۹۸هزار فقره چک‌رمزدار به مبلغ ۲۱۲۶هزار میلیارد ریال وصول شد‌ که نسبت به خرداد افزایش محسوسی داشت. در طول تیر‌ماه ۴۸.۵ درصد از کل‌چک‌های رمز‌دار کشور مربوط به سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بود که سهم استان اصفهان برابر با ۷.۹ درصد است. از نظر ارزش نیز ۳.۸درصد از ارزش چک‌های رمز‌دار تیر‌ماه در استان اصفهان راهی بانک شدند.
ازطرفی، چک‌های برگشتی تیرماه کل کشور براساس آمار بانک‌مرکزی برابر با ۷۱۷ هزار فقره بود که ارزش آنها ۱۱۲هزار میلیارد است. چک‌های برگشتی تیر نسبت به خرداد از نظر تعداد ۱۶.۳ درصد و از نظر مبلغ ۱۹.۲ درصد رشد داشت. تهران با ۲۲۳ هزار فقره چک‌برگشتی در  صدر  استان‌های کشور قرار می‌گیرد و کردستان‌ و سیستان و بلوچستان در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.
تعداد چک‌های برگشتی استان اصفهان در طول تیر۹۸ حدود ۱۱.۱ درصد از کل‌ چک‌های برگشتی کشور بود که نسبت به خرداد ۰.۱ درصد افزایش یافته‌است. مبلغ چک‌های برگشتی استان اصفهان در  تیر‌ماه ۸.۶ درصد از مبلغ کل  چک‌های برگشتی کشور را تشکیل می‌داد. اصلی‌ترین دلیل برگشت چک، فقدان موجودی حساب است؛ ولی عوامل دیگری مانند عدم‌ تطابق امضا، مغایرت‌تاریخ، مغایرت مبلغ حروفی یا عددی  یا مسدودبودن حساب یا چک نیز از دلایل برگشت هستند که آمار چک‌های برگشتی استان اصفهان از نظر علت در جدول عنوان شده است.
تیرماه از نظر تعداد ۹۶ درصد و از نظر ارزش ۹۳.۶ درصد از کل چک‌های برگشتی به‌دلیل فقدان یا کسری حساب بود. در شهر اصفهان‌ چک‌هایی که به‌دلیل عدم موجودی برگشت‌ خورده‌است ۹۳۵۱میلیارد ‌ریال است و تنها ۲۵۱‌ میلیارد ‌ریال چک به‌دلیل مشکلات دیگر برگشت‌ خورده‌است.
.
منبع: روزنامه اصفهان زیبا
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.