خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۸ مرداد , ۱۳۹۶ساعت : ۰۰:۴۶کد مطلب: 4879

انتقاد فرماندار کاشان از روند پروژه‌ی انتقال آب زاینده رود به کاشان

معاون استاندار اصفهان و فرماندار کاشان در بازدید از تاسیسات و خط انتقال آب زاینده رود به کاشان گفت: محقق…

معاون استاندار اصفهان و فرماندار کاشان در بازدید از تاسیسات و خط انتقال آب زاینده رود به کاشان گفت: محقق نشدن دو درصد باقیمانده پروژه تونل گلاب همه سرمایه گذاری های انجام شده را بلااستفاده و بی اثر کرده است.

 

او گفت: برای تکمیل پروژه خط انتقال زاینده رود به کاشان ۵۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است.

 

ارزش تاسیسات و خط انتقال آب زاینده رود به کاشان با پیشرفت نودوهشت درصدی بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان است که به دلیل  تکمیل نشدن دو درصد باقیمانده نیمی از ظرفیت پروژه را معطل نگاه داشته است.

 

حمید رضا مومنیان گفت: طرح اولیه پروژه در سال ۱۳۷۴ مطرح و مطالعات آن طی دو سال محقق گردیده است. عملیات اجرایی در سال ۱۳۷۸ آغاز و پس از پنج سال در سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسیده است.

 

دکتر حمیدرضا مومنیان افزود: ۱۸۰ کیلومتر از خط انتقال در مدار بهره برداری است. تصفیه خانه در ابتدای مسیر و ۱۳۰ هزارمترمکعب حجم مخازن مورد نیاز و ۶ فشار شکن در طول مسیر این امکان را فراهم نموده است تا ۸۰۰ لیتر آب از طریق سد تنظیمی زاینده رود وارد تصفیه خانه شده و پس از آن آب شرب ۴۱ روستای شهرستان تیران و کروند، شهرستان دهق و علویجه ، میمه و وزوان و دلیجان را تأمین نموده و پس آن به شهرستان کاشان و آران و بیدگل برسد.

 

وی تصریح کرد: طرح اولیه پروژه؛ انتقال ۱۱۰۰ لیتر آب زاینده رود به کاشان و آران و بیدگل بوده است ولیکن پس از تحقق طرح و به علت بی آبی شدید در روستاها و شهرستان های طول مسیر، این ضرورت مورد توجه شرکت آب منطقه ای اصفهان قرار گرفته تا بخشی از آب شرب روستاها و شهرستان های مسیر را نیز از این طریق تأمین نماید.

 

مومنیان افزود: در حال حاضر ۸۰۰ لیتر آب در ارتفاع ۴۸۰ متر پمپاژ شده تا وارد تصفیه خانه گردد. در صورت تکمیل تونل گلاب؛ آب مسیر ۱۰ کیلومتری تونل را به صورت ثقلی طی کرده و در انتهای مسیر به وسیله پمپاژ در ارتفاع ۲۲۰ متری وارد تصفیه خانه می گردد.

 

وی افزود: استفاده از تونل گلاب و تأسیسات ایجاد شده این فرصت را فراهم می آورد تا ضمن افزایش ظرفیت آب، هزینه های نگاهداری و پمپاژ کاهش قابل توجه پیدا کرده و ظرفیت نهایی خط انتقال نیز محقق گردد.

 

مومنیان با بیان این که عدم تکمیل دودرصد باقیمانده تأسیسات تونل گلاب همه ی سرمایه گذاری های انجام شده را بلا استفاده و معطل کرده است یادآور شد: طول عمر مفید خط انتقال در حال طی شدن است در صورتی که هنوز تونل گلاب به بهره برداری نرسیده است. از اینرو بیم آن می رود پس از تکمیل تونل گلاب ؛ خط انتقال آمادگی انتقال آب را نداشته باشد و تمام تلاش های انجام گرفته را بی اثر کند.

 

معاون استاندار افزود: پیشرفت فیزیکی پروژه ۹۸ درصد است و عمده ی کارهای باقی مانده در اول خط است. آب گیر و رسوب گیر ساخته شده است ولیکن اتصال به دریاچه باقی مانده است. ساخت و نصب دریچه های سازه آبگیر ، اتصالات سازه آبگیر به تونل اصلی ، اتصال لوله ۱۵۰۰ از ابتدای تونل دسترسی به مسیر تصفیه خانه و ایجاد تاسیسات مکانیکی و برقی ایستگاه پمپاژ بخشی از کارهای باقی مانده است که در انتظار تأمین اعتبار است.

 

فرماندار با بیان این که فرصت سوزی در تکمیل پروژه خسارت و زیان را مضاعف خواهد کرد تأکید کرد: از دست رفتن زمان ضمن آن که باعث مستهلک شدن تأسیسات و خط انتقال خواهد شد هزینه های پروژه را نیز افزون می نماید. در سال ۹۳  اعتبار مورد نیاز پروژه برای تکمیل و بهره برداری ۴۵ میلیارد تومان برآورد گردیده است. ۲۵ میلیارد تومان تامین و بخشی از کارها انجام گرفته ولیکن تکمیل نگردیده است. امروز با توجه به تورم و افزایش قیمت ها همچنان برای تکمیل پروژه ۵۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

برچسب‌ها:
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

یک پاسخ به “انتقاد فرماندار کاشان از روند پروژه‌ی انتقال آب زاینده رود به کاشان”

  1. جملل گفت:

    خود اصفهانیا دارن از بی ابی میمیرن اونوقت اب داره میره کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.