خانه ارتباط با ما درباره ما
جمعه, ۴ تیر , ۱۳۹۵ساعت : 16:14کد مطلب: 1417

اهمیت احیاء نباید موجب تحمیل مستحبات بر مردم شود

آیت الله العظمی در پاسخ به سوال محمد علی خرمی، مدیر مسئول مشکات آنلاین، درباره طولانی شدن مراسم احیاء برای…

آیت الله العظمی در پاسخ به سوال محمد علی خرمی، مدیر مسئول مشکات آنلاین، درباره طولانی شدن مراسم احیاء برای با هدف بیدار نگهداشتن مردم گفت: در برگزاری عمومی مراسم شب‌های قدر باید ظرفیت و اقتضای حال عموم مخاطبین را در نظر گرفت و اهمیت این شب نباید موجب تحمیل انجام مستحبات بر دیگران شود.

 

مرجع عالی قدر تشیع تاکید کرد: البته مناسب است با شیوه و بیانی مناسب، اهمیت احیای این شب بیان شود که این امر می‌تواند در عموم مردم برای احیا و انجام اعمال دیگر این شب بزرگ، ایجاد انگیزه و رغبت کند.

 

آیت الله شبیری در پاسخ به این سوال که با توجه به عدم فهم معنای دعاها توسط برخی از مردم، آیا بهتر نیست که موعظه جایگزین این دعاها شود، دعاخواندن را یک «سنت» دانستند و بر لزوم حفظ این سنت تاکید کردند. معظم له خاطرنشان کردند: مراسم به گونه ای برگزار شود که علاوه بر موعظه مشتمل بر ادعیه خوانی هم باشد.

 

وی مذاکره علمی و یادگیری احکام دینی و علوم نبوی را «بافضیلت ترین» اعمال شب قدر دانست و گفت:خوب است مؤمنین در شبهای قدر که افضل شبهای ماه مبارک رمضان است و به گفته قرآن با فضیلت تر از هزار شب است به مطالعه کتب علمی و دینی نیز بپردازند و سعی کنند احکام شرعی خود را بیاموزند.

 

آیت الله شبیری درباره عزاداری در شبهای احیاء خاطرنشان کرد:عزاداری برای اهل بیت علیهم السلام از افضل قربات الی الله است و تعظیم ایام شهادت امیرمؤمنان سلام الله علیه مطلوب است و باید با شکوه برگزار شود لکن باید این مراسم را به گونه ای برگزار کنند که مانع انجام اعمال شبهای قدر نباشد و مطابق روایات شریفه از جمله اعمال مهم این شبها، دعاهای مخصوص و نماز و عبادت است.

 

وی در نقد نظر اشخاصی که در برنامه های احیاء مردم را به دعاکردن در مورد به خصوص و یا انحصار دعاها به دعا برای فرج امام زمان علیه السلام ملزم می کنند، تصریح کرد:انسان که نمی تواند به دلخواه خود دستور العمل بدهد. ما در خصوص اینکه دعاها منحصر در دعا برای حضرت ولی عصر سلام الله علیه باشد، دستور و سفارش خاص از ائمه معصومین علیهم السلام نداریم. علاوه بر دعا برای سلامتی و تعجیل در فرج مبارک آن حضرت، مطابق روایات، انسان از خداوند خیر دنیا و آخرت را برای خود و دیگران بخواهد.

 

آیت الله شبیری در قسمتی از این گفتگو درباره سیره خود، در شبهای احیاء توضیح داد:تا زمانی که توانایی داشتم صد رکعت نماز مستحبی شبهای ماه رمضان را در این شبها می خواندم. دعای جوشن و دعاهای دیگر مخصوص این شبها را نیز می خوانم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.