خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, 5 تیر , 1397ساعت : 14:40کد مطلب: 9134

اول گوش کن ! گوش کردن به کودکان و نوجوانان ، گام نخست در کمک به رشد سالم و ایمن آنهاست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: «اول گوش کن! گوش‌کردن به کودکان و نوجوانان، گام نخست در کمک به…

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: «اول گوش کن! گوش‌کردن به کودکان و نوجوانان، گام نخست در کمک به رشد سالم و ایمن آن‌هاست» به‌عنوان شعار هفته ملی مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷ نام‌گذاری شده است.

دکتر سید علیرضا مروجی در گفت‌وگو با وب‌دا اظهارداشت: کاهش سن مصرف مواد، افزایش شیوع مصرف مواد در نوجوانان و جوانان و افزایش ورود زنان، افراد شاغل و تحصیل‌کرده به چرخه اعتیاد مهمترین معضلات در عرصه مبارزه با اعتیاد است.

وی افزود: اعتیاد علاوه بر این‌که به‌تنهایی یکی از معضلات روانی اجتماعی است، همچنین با سایر آسیب‌ها از جمله همسرآزاری (۶۵ درصد)، طلاق (۵۵ درصد)، کودک‌آزاری (۳۰ درصد) و خشونت ( ۲۳ درصد) ارتباط مستقیم و غیرمستقیم دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه، ضمن اشاره به شعار جهانی مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: تحقیقات تجربی نشان می‌دهند که خانواده‌ها و والدین نقش اساسی در پیشگیری از مصرف مواد و الکل در کودکان و نوجوانان دارند.

وی ادامه داد: این موضوع در کنار پایین‌آمدن سن اعتیاد در جامعه گویای این معضل است که اجرای برنامه‌های پیشگیرانه با محوریت خانواده باید در اولویت پیشگیری اولیه از اعتیاد قرار گیرد.

دکتر مروجی، برقراری رابطه امن و سالم والدین با کودکان، نظارت والدین بر فرزندان و ایجاد مقررات مناسب برای آنان، انتقال مناسب ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی به آنان، حضور والدین در بخش‌های مختلف زندگی فرزندان و حمایت والدین (از جنبه های مختلف عاطفی، فکری، اجتماعی و اقتصادی) را از جمله راه‌های تاثیرگذار در پیشگیری از اعتیاد در خانواده برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: در تیم سلامت طرح تحول نظام سلامت، برنامه‌هایی هم چون غربال‌گری اولیه‌ی اعتیاد در گروه سنی ۱۶-۶۰ سال، انجام مصاحبه انگیزشی و مداخلات شناختی رفتاری در سوء مصرف مواد، برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های زندگی، مهارت‌های فرزندپروری، نوجوان سالم و … در حال اجرا است.

عناوین روزهای هفته مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۷ به شرح زیر است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.