خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, 4 تیر , 1397ساعت : 11:01کد مطلب: 9101

بارندگی‌های امسال برای کاشان فقط خسارت به‌بار آورد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان گفت: متوسط میزان بارندگی کاشان طی ۱۱ سال گذشته از ۱۲۵ به کمتر از…

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان گفت: متوسط میزان بارندگی کاشان طی ۱۱ سال گذشته از ۱۲۵ به کمتر از ۱۰۰ میلی‌متر کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا اسدی» یک‌شنبه ۳ تیرماه در فرمانداری کاشان، با بیان این‌که مساحت شهرستان کاشان ۷هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع است و بیشترین وسعت آن‌را دشت تشکیل می‌دهد، افزود: این وضعیت سبب به‌هم‌خوردگی تعادل آب در این منطقه شده است.

به گفته وی دشت کاشان یک سال پس از انقلاب (۱۳۵۸) به عنوان نخستین دشت ممنوعه کشور اعلام شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کاشان مجموع برداشت آب شرب از سفره‌های زیرزمینی برای ۱۲ شهر زیر پوشش این شرکت را ۲۵ میلیون مترمکعب در سال اعلام کرد و افزود: سهم شهر کاشان ۷۰ درصد این رقم یعنی حدود ۱۶ میلیون مترمکعب آب است.

وی بااشاره به گذشت ۹ ماه از سال آبی جاری گفت: بارندگی‌های امسال نه‌تنها سودی برای کاشان نداشت، بلکه به علت ضعف مدیریت در استفاده از نزولات جوی، خسارت‌هایی نیز به این شهرستان وارد کرد.

اسدی همچنین با تاکید بر این‌که هرگز نباید نسبت به مدیریت مصرف آب احساس بی‌نیازی کنیم، گفت: شهروندان این مهم را نه تنها در فصل‌های گرم سال بلکه در زمستان نیز مد نظر قرار دهند.

وی همچنین با اشاره به کمبود آب در کاشان و افزایش تبخیر این مایع حیاتی در پی افزایش دمای هوای این شهرستان از اعمال محدودیت شدید آب در صنایع این شهرستان خبرداد و افزود: اگر در مصرف آب صرفه‌جویی نشود، احتمال سهمیه‌بندی آب شرب کاشان نیز وجود دارد.

اسدی با یادآوری فرونشت دشت کاشان به علت برداشت‌های بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی طی چند سال گذشته گفت: آب شرب مردم منطقه کاشان افزون بر انتقال بخشی از آب زاینده‌رود از ۷۰ حلقه چاه عمیق و نیمه‌عمیق تامین می‌شود.

به گفته وی طی یک‌سال گذشته ۱۶ حلقه چاه آب در کاشان به دلیل آلودگی در پی نفوذ فاضلاب (نیترات) از مدار خارج شده است.

وی بیان کرد: زمین در حالت طبیعی، وقتی لایه‌های مختلف آن از بین نرفته است، قابلیت پالایش و تصفیه آب را دارد اما وقتی به علت برداشت‌های بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی، نشست کند، نمی‌تواند فاضلاب را تصفیه کند و در نتیجه منابع آبی آلوده می شوند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.