خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۱۶ مرداد , ۱۳۹۷ساعت : ۱۷:۲۸کد مطلب: 9841

بافت پارچه زربافت سنگ مرقد مطهر علی ابن محمدباقر(ع)

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی کاشان از بافت پارچه زربافت مرقد مطهر علی ابن محمدباقر(ع) خبرداد. به گزارش روابط…

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی کاشان از بافت پارچه زربافت مرقد مطهر علی ابن محمدباقر(ع) خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی کاشان، محمد بینوا گفت: این پارچه را در ابعاد ۲متر و ۲۰سانتیمتر در ۱متر و ۱۰سانتیمتر «محمود تمتاجی» با همکاری «ابوالفضل کاظمی» و «مصطفی عطوف» هنرمندان کاشانی می‌بافند.

بینوا گفت: این پارچه اسلیمی و دارای ذکر صلوات به خط کوفی بنایی است و بافت آن به صورت از ۶صبح تا ۶عصر ادامه دارد و روزانه ۸سانتی‌متر آن بافته می‌شود و پیش‌بینی می‌شود کار بافت آن ۱۰شهریور پایان یابد.

وی هزینه بافت این پارچه را ۳۰میلیون تومان اعلام کرد و گفت: در تار و پود این پارچه ۱۰۰درصد ابریشم طبیعی به همراه گلابتون استفاده شده است.

معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی کاشان افزود: محمد تمتاجی که کار بافت این پارچه را بر عهده دارد دارای نشان اصالت یونسکو، نشان ملی کشور و نشان درجه یک هنری در رشته زری‌بافی است.بافت پارچه زربافت مرقد علی بن امام محمد باقر

علی بن محمد باقر(ع) فرزند بلا فصل امام محمدباقر(ع) پنجمین امام شیعیان است که در سال۱۱۳ ه.ق به درخواست دوستداران اهل بیت از اهالی چهل حصاران و فین کاشان به این منطقه هجرت و پس از سه سال تبلیغ و ارشاد مردم، سال۱۱۶ ه.ق به همراه تعدادی از اهالی منطقه بدست نیروهای حکومتی در دربند ازناوه کاشان به شهادت رسید.

پیکر مطهر علی بن محمدباقر(ع) در مشهد اردهال به خاک سپرده شد و آیین سنتی مذهبی قالیشویان در دومین جمعه مهرماه هر سال برای بزرگ‌داشت ایشان برگزار می‌شود.

مشهد اردهال در ۴۵ کیلومتری کاشان واقع شده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.