خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, 21 آذر , 1397ساعت : 15:07کد مطلب: 12501

برجام تصمیم نظام بود*

عباسعلی منصوری آرانی: برای پاسخ به این سوال که چرا با ۱+۵ مذاکره کردیم و آیا برجام تصمیم نظام بود…

عباسعلی منصوری آرانی: برای پاسخ به این سوال که چرا با ۱+۵ مذاکره کردیم و آیا برجام تصمیم نظام بود یا خیر، باید یک گام به عقب ‌برداریم و شرایط کشور را در آن مقطع در نظر بگیریم. در آن زمان کشور با فشارهای آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی، پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شد.

از آن‌جایی که آژانس در گزارش خود ایران را تهدیدی علیه جامعه بین‌الملل معرفی کرده‌بود، شورای امنیت قطعنامه‌هایی را علیه ایران صادر که مهم‌ترین آن قطعنامه ۱۹۲۹ بود که به موجب آن شدیدترین تحریم‌ها علیه کشور ما تصویب شد. بعد از آن بود که مذاکراتی بین ایران و ۱+۵ (یعنی پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان) صورت گرفت که فراز و نشیب‌های بسیاری داشت و نهایتا یک متنی به دست آمد.

مقام معظم رهبری به علت اعتمادی که همواره به مجلس داشته‌اند، فرمودند این توافقنامه به تصویب مجلس برسد و از طریق کار کارشناسی که در خانه ملت انجام می‌شود تصمیم نهایی اتخاذ شود. در این راستا جلسات بسیاری در کمیسیون امنیت ملی با حضور اعضای وزارت خارجه برگزار شد.

در کنار این جلسات کمیسیون ویژه نیز تشکیل شد تا یک کار گسترده بر این موضوع انجام شود که ۱۵ نفر از نمایندگان در این کمیسیون انتخاب شدند که از همه طیف‌ها و جناح‌ها در این کمیسیون حضور داشتند. ساعت‌ها جلساتی در این کمیسیون برگزار شد که بخشی از این مذاکرات از صدا و سیما پخش شد. در نهایت گزارشی به مجلس ارایه شد که سخنگوی کمیسیون آن را در صحن قرائت کرد.

سپس مجلس با شروطی توافق را در صحن تصویب کرد. پس از آن بود که مصوبه برجام به شورای نگهبان رفت و نهایتا بعد از تایید شورای نگهبان، به شورای امنیت ملی ارجاع شد که در شورای عالی امنیت ملی نیز شروطی بر شروط مجلس اضافه و نهایتا تقدیم مقام معظم رهبری شد. ایشان نیز نظر نهایی خود را با شروطی که مدنظر داشتند به وزارت خارجه ابلاغ کردند.

بنابراین هم قبل از طرح بحث مقام معظم رهبری برجام را به مجلس شورای اسلامی ارجاع می‌دهند و هم پس از آن با شروطی آن را به وزارت خارجه و دولت ابلاغ می‌کنند. لذا اینکه گفته می‌شود تصمیم اتخاذ شده درباره برجام تصمیم نظام بود، حرف درستی است.

به هر حال وقتی تصمیمی در مجلس به تصویب می‌رسد در نتیجه تعامل با تمام ارکان نظام صورت می‌گیرد و می‌توان آن را به عنوان یک تصمیم ملی محسوب کرد.

 

*این یادداشت در صفحه اول «روزنامه اعتماد» چهارشنبه ۹۷/۹/۲۱ منتشر شده است.

** نماینده سابق مردم شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.