خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۱۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ساعت : 16:20کد مطلب: 20672

بهترین عمل شب قدر، کسب دانش است

آیت الله حسین عرب، استاد حوزه و پژوهشگر علوم دینی، درباره مهمترین عملی که مومنان می توانند در شبهای قدر…

آیت الله حسین عرب، استاد حوزه و پژوهشگر علوم دینی، درباره مهمترین عملی که مومنان می توانند در شبهای قدر انجام دهند گفت: با توجه به آداب و دستوراتی که درباره اعمال شبهای قدر آمده، به دست می آید که بهترین عمل در این شبها «کسب علم» است. یعنی معلوم می شود که در راس همه ضروریات انسان، کسب علم در اولویت اول است.
وی افزود: دانش به معنای اعم آن همان چیزی است که برای انسان مفید است. اما آن دانشی را که مفید و مطابق با واقعیتها است حکمت می گویند؛ قرآن خیر کثیر را همان حکمت می داند و می فرماید« یُؤْتِی الْحِکْمَهَ مَنْ یَشَاءُ وَمَنْ یُؤْتَ الْحِکْمَهَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْرًا کَثِیرًا». برخی از دانشها فایده ای ندارد. شخصی در مسجد پیامبر صلی الله علیه و آله نشسته بود و عده ای دور او جمع شده بودند. حضرت فرمود چه خبر است؟ گفتند این علامه است. گفتند اشعار زمان جاهلیت را بلد است و موارد دیگر، حضرت فرمود اینها علومی است که ندانستن آن ضرری نمی رساند و دانستن آن فایده ندارد.

استاد دروس خارج حوزه علمیه ادامه داد: بنابراین منظور از علم، علم تعهد آور است. علمی است که بر اساس آن انسان بداند کجا هست. امام صادق علیه السلام می فرماید العالِمُ بِزَمانِهِ لا تَهجُمُ عَلَیهِ اللَّوابِس، کسی که زمان خود را بشناسد، دچار حجوم اشتباهات نمی شود. عرف از این مفهوم می گیرد که اگر کسی زمان خود را نشناسد دچار حجوم اشتباهات خواهد شد. لذا کسب علم در اولویت اول است.

آیت الله عرب تفکر و اندیشه در نفس را دومین عمل بافضلیت شبهای قدر دانست و گفت: انسان ببیند تغییر کرده است یا خیر. انسان یا در حال ترقی، یا در حال توقف و یا در حال تنزل است. امام صادق می فرماید مَن استَوى یَوماهُ فَهُوَ مَغبونٌ، اگر کسی دو روزش مساوی با هم باشد مغبون است و اگر امروزش از دیروزش بهتر است مغبوط است یعنی دیگران باید به حال او غبطه بخورند و مَن کانَ آخِرُ یَومَیهِ شَرَّهُما فَهُوَ مَلعونٌ، اگر امروزش بدتر از دیروزش است مورد لعن خداوند است. پس انسان یا در حال ترقی است یا در حال تنزل و یا توقف و تنزل و توقف مورد قبول نیست. شب قدر شبی است که انسان همه آنات خود و لحظات خود را محاسبه کند و خود را بشناسد. ببنید جزء کدام دسته از انسانهایی است که امام صادق علیه السلام گفته است. اگر راهش راه ترقی نیست خود را تغییر دهد. شب قدر صرفا به قرآن سر گرفتن نیست. انسان باید به خود برسد و از خدا عاجزانه بخواهد بهترین سرنوشت را برای او رقم بزند.

آیت الله عرب با توجه به شرایط شیوع کرونا در شبهای قدر پیش رو گفت: در هر حوزه ای عقل و فطرت حکم می کند که ما به گفته «متخصصان مطمئن» گوش بدهیم. در حوزه بهداشت و درمان ما متخصص نیستیم. باید ببنیم دلسوزان چه می گویند. نباید تخلف کرد. اگر امکان حضور در مساجد نیست انسان به صورت فردی اعمال این شب را انجام دهد. اگر شد که جمع محدودی وجود داشته باشد که بهتر و اگر نشد، مردم خیلی نباید ناراحت باشند که دعا و نیایش دسته جمعی نیست. خداوند افراد را با نیت آنها محشور می کند. نیست آنها این بوده که به مسجد بروند، حالا نشده است. نباید ناراحت بود. اصل این است که شب قدر را قدربدانیم.

وی افزود: مرحوم حاج ابراهیم کلباسی که از علماء صاحب کرامت اصفهان بود، یک سال شب زنده داری کرد که به طور یقینی بداند شب قدر را درک کرده است. بله اگر جمعی باشد بهتر ولی وقتی که یک مانع بزرگتری هست و جان مردم هم در خطر است ما نباید اینقدر اصرار داشته باشیم و بخواهیم از دستورات متخصصان دلسوز فرار کنیم. ما باید اینجا تابع متخصصان باشیم همانطور که در امور دینی مردم از مراجع تقلید می کنند در امور حوزه بهداشت و درمان هم باید از متخصصان آن حوزه تبعیت کرد.

 

مشکات آنلاین را در اینستاگرام دنبال کنید.

www.instagram.com/meshkatonline_ir

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.