خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۸ساعت : ۱۶:۰۹کد مطلب: 18504

به کاشان، مسلخ توسعه پایدار خوش آمدید!

مشکات آنلاین – امیرحمزه قنبری: این روزها توسعه معنای غریبی در کاشان دارد. فراموش کرده ایم که رشد و نمو…

مشکات آنلاین – امیرحمزه قنبری: این روزها توسعه معنای غریبی در کاشان دارد. فراموش کرده ایم که رشد و نمو جامعه در گرو همگرایی و همدلی تحقق میابد نه نفاق و خط کشی های اشتباه. یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین مسائل در تعریف توسعه پایدار جامعه پذیری و حس تعلق داشتن در حرکت برای رسیدن به یک نفع عمومی است. نفعی که ما را به تمام ابعاد توسعه اعم از توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و انسانی وصل می کند.

اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم مردم سهم خود از جامعه پذیری را به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده اند اما این عدم توسعه یافتگی در کاشان ظاهرا آبش از جایی دیگر گل آلود است. مسئولینی که نفع عمومی را به نفع خصوصی تغییر داده اند مسئول رکود توسعه کاشان در یک دهه اخیرند.

در جایی که جهل جای خود را به عقل و عمل جای خود را به شعار می دهد دستاوردی جز استبداد رای و ایجاد بن بست های توسعه ای برای شهر و شهروندان نمی توان متصور بود. متاسفانه صندلی قدرت و عطش مقام و منزلت همت مسئولین محترم را نشانه گرفته و دَرِ تلاش برای استفاده از نیروهای جوان و نخبه در معادلات و عبور از بن بست های توسعه ای را بسته و گویی که حضور نخبگان جوان را در حل مشکلات شهر حرام میدانند.

از سال۱۳۸۶که فعالیت های اجتماعی خودم را در حوزه نمایندگی جامعه جوان شهرستان، استان و کشور آغاز نمودم همیشه معتقد بوده ام مدیران باید به این باور برسند که دوران تصمیم گیری برای جامعه جوان پشت درهای بسته پایان یافته و اگر به جامعه جوان با دید قهری و سلیقه ای نگاه شود نه تنها مسیر پیشرفت و توسعه جامعه هموار نخواهد شد بلکه موجب زوال و نابودی جامعه چه در سطح کلان و چه در سطح خرد را مهیا میسازد. پس در نتیجه فضا باید برای حضور جوانان در عرصه های مدیریتی و مشاوره ای بدون هرگونه تشویش و نگرانی باز باشد تا جوانان و نخبگان بتوانند در محیطی آرام و فعال، توانایی های خود را بروز دهند و از آن به نفع جامعه استفاده کنند.

هر چند که هنوز هم بر این باور استوارم اما متاسفانه تلاشی از سوی مسئولین برای باور به این موضوع مهم را حداقل در شهر کاشان شاهد نیستم. برخی مدیران ما در قالب شعار جوان گرایی و توجه به نخبگان به لمپن پروری روی آورده اند که این خود باعث حذف نیروهای جوان نخبه و با انگیزه می شود. این روزها توجه به بعضی افراد به نام جوانان نخبه، همان چماق شعبان جعفری ست برای قلع و قمع مخالفین در دست برخی مسئولان که داعی تقدس گرایی و مردم محوری شان گوش فلک را کر کرده است.

جریان سازی با استفاده از احساسات مردم و عوام فریبی و ابزار قرار دادن عده ای که نه هویت و ثابت قدمی و تدین دارند و نه تخصص، صرفا برای توسعه قدرت نفوذ عالیجنابان بر مسند قدرت می باشد، نه توسعه و تحقق کاشان بزرگ که آرزوی همه دلسوزان این کهن خطه زرخیز است. مسئولی که امروز باد می کارد قطعا باید فردا در انتظار درو کردن توفانی باشد که هم خود او را و هم کاشان را متضرر خواهد ساخت.

اگر امروز نخبگان پا در مهلکه این بازار مکاره نمیگذارند از روی ترس نیست بلکه نگرانی آن ها سبک مدیریت و سیاست های یک بام و دو هوایی است که نیروی نخبه را به جای آنکه از دانشگاه و مجامع علمی، حوزوی و فرهنگی پیدا کند به سراغ گروه های تلگرامی رفته و بسته به سلیقه خود «نخبه یابی، بخوانید لمپن پروری” را گسترش داده و جذب می کند.

کاشان این روزها بیشتر از هر زمان دیگری تشنه مودت و همدلی ست برای توسعه، برای آبادانی و برای به آغوش کشیدن فرزندان نخبه خویش. نگذاریم که دوره مدیریت شما با این جمله مزین شود: «به کاشان، مسلخ توسعه پایدار خوش آمدید!!»

 

کاشان آنلاین

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

هیچ مطلب مرتبطی یافت نشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.