خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۸ساعت : ۱۶:۰۶کد مطلب: 18486

بیانیه خانه تئاتر کاشان در آستانه‌ی صحنه مهرِ پانزدهم

برسد به دست رییس شورای اسلامی شهر کاشان؛ بگذارید تئاتر برای مردم و مصون از سیاست بازی ها باشد مشکات…

برسد به دست رییس شورای اسلامی شهر کاشان؛

بگذارید تئاتر برای مردم و مصون از سیاست بازی ها باشد

مشکات آنلاین: جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان که بی شک میزبان نخست آن مردم این شهر هستند، در حالی زنگ آغاز دوره پانزدهم آن چند صباحی دیگر به صدا در می آید که متأسفانه سایه انداختن برخی حواشی می رود تا این رخداد مبارک فرهنگی، هنری را تحت الشعاع قرار دهد. سخن از وجه المصالحه قراردادن هنر نجیب تئاتر برای اغراض مدیریتی – سیاسی و اداری آن هم با یک حکم شخصی است. سخن از اعمال قدرت و تحت فشار قراردادن و تلاش برای مچ گیری مدیر نهادی است که سال هاست «حوزه تحت امر او» متولی برگزاری یک رخداد تئاتری به عمر ۱۴ سال و با فراز و نشیب های فراوان است.

هرچند خانه تئاتر کاشان از تمامی اعضای شورای اسلامی شهر و مجموعه شهرداری بخاطر برگزاری چنین رویداد هنری که این اواخر بازتاب بسیاری نیز در کشور داشته سپاسگزار است اما به نظر قاطبه فعالان تئاتری کاشان به ویژه اکثریت پیشکسوتان این عرصه، در آستانه دوره پانزدهم جشنواره که این رخداد پس از دوره های متوالی صاحب یک دبیر شناخته شده‌ و با سابقه در حوزه تئاتر گردیده، این که متن این گردهم آیی هنری بخاطر منازعات سیاسی و جناحی در کاشان دست‌خوش حواشی برخی جریانات گردد نه به صلاح جشنواره است و نه به صلاح شهر.

خانه تئاتر کاشان پس از ۱۴ دوره از این جشنواره، نفس بدعت انتصاب یک ناظر بر این رویداد را یک حرکت کاملا مچ‌گیرانه و سیاسی می داند چرا که مسئول ارشد اجرایی برگزاری این جشنواره، انتخاب خود اعضای فعلی شورای اسلامی شهر است، لذاست که با ناظر قرار دادن بر فعالیت اجرایی شهردار بر جشنواره، انتخاب خود را به نوعی زیر سوال قرار داده و باعث بی‌اعتمادی مردم نسبت به تصمیم‌گیری‌های خدای ناکرده دم‌دمی مزاجانه شورا می شوند.

آنچه باعث شد تا خانه تئاتر کاشان نسبت به این حرکت سؤال برانگیز واکنش نشان دهد، نفس این انتصاب است و نه بحث شخص یا فرد منصوب، چراکه خانه تئاتر کاشان همه اهالی تئاتر این شهر را از خود می داند ولی تأکید دارد ثمره این بدعت نامیمون جز بر خلاف مصالح تئاتر کاشان و به حاشیه رفتن رخدادی که ۱۴ دوره از عمرش گذشته، نیست.

خانه تئاتر کاشان در آستانه پانزدهمین وعده تئاتری مردم این شهر معتقد است، هنر نجیب و فاخر تئاتر از آن جا که متعلق به توده مردم است، نباید اسباب و وسیله ی مچ گیری های سیاسی و اغراض جناحی گردد و ضمن امید به تجدیدنظر در صدور حکم اخیر و تک‌محورانه رییس محترم شورای اسلامی شهر کاشان به ایشان تأکید می کند که : جناب آقای رسولزاده؛ شمایی که در انتخابات سال ۹۲ راهنما به راست زدید و بعد از دو سال گردش به چپ کردید و در امتداد چپ گرایی تان در انتخابات ۹۶ حاضر شدید اما بعد از دوسال گردش به راست کردید؛ شما منتخب مردم هستید و این انتخاب هیچ حقی را برای شما ایجاد نمی‌کند تا خود را به جای خادم مردم، تنها مسئول غیرپاسخگوی مردم بدانید و برای مردم و هنرمندانی که در انتخابات ۹۶ به شما رای داده‌اند تصمیم‌گیری کنید و این تصمیمات را حق خود بدانید. یادتان باشد مسئولین در هر رده‌ای خادم مردم هستند نه مسئولِ صرف آنها.

در خاتمه خانه تئاتر کاشان که اعضایش از اجرای توده شهروندی این شهر هستند، علاقمند است تأکید نماید: هنری که بازگوکننده اصل و اساس زندگی و زیست اخلاق مدارانه، معرفتی و انسانی است، باید از امواج گاه و بیگاه سیاست‌بازی‌ها و اختلافات مدیریتی کلان جامعه مصون باشد چرا که هنر زنده و پویا اما آغشته به حواشیِ غالب بر متن، حتی ذره ای از ذات و فلسفه خود رد و نشانی نخواهد داشت و در وهله بعد این حق را برای خود قائل است تا از رییس فرهنگیِ شورای اسلامی شهرمان که چرایی چرخشهای سیاسی ایشان در یکی دو سال اخیر باعث پرسش و تعجب طیف عظیمی از مردم و هنرمندان شهر و ایجاد حس بی اعتمادی نسبت به ایشان شده بخواهد تا تکلیف خود را در این درام حیرت‌انگیز روشن ساخته تا ما به عنوان تماشاگر این حرکت تراژیک بدانیم ایشان در این میدان نقش پروتاگونیست را ایفا می‌کنند یا نقش آنتاگونیست!!

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

یک پاسخ به “بیانیه خانه تئاتر کاشان در آستانه‌ی صحنه مهرِ پانزدهم”

  1. سلمانی گفت:

    نظارت چیز خوبی است. مگر می خواهید خلاف کنید. مدیری قصدکرده برکارشما نظارت کند. بیخود شورش را درنیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.