خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۱ دی , ۱۳۹۵ساعت : ۱۳:۱۱کد مطلب: 3592

«بی سوادی سفید» معضل اصلی جامعه است/ پژوهش، لازمه رفاه اجتماعی است

رئیس دانشگاه کاشان در آیین بزرگداشت هفته پژوهش که در این دانشگاه برگزار شد، تحقیق و پژوهش را رمز توسعه…

رئیس دانشگاه کاشان در آیین بزرگداشت هفته پژوهش که در این دانشگاه برگزار شد، تحقیق و پژوهش را رمز توسعه یافتگی جامعه دانست و گفت: پژوهش، خلاقیت و نوآوری، اساسی ترین نیاز یک جامعه برای رسیدن به پیشرفت، توسعه و رفاه اجتماعی  است.

 

«عباس زراعت» معضل اصلی جامعه امروزی را «بی سوادی سفید» دانست  و افزود: در جامعه ای که  محقق و استاد و معلم توان استفاده بهتر و ارتباط  اجتماعی و دانشجو پروری را نداشته باشد بی سوادی سفید رخ می دهد.

 

وی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته بیشترین بودجه را برای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در نظر می گیرند خاطر نشان کرد: در کشور آمریکا حدود ۳۰۰ میلیارد دلار در یک سال به امر پژوهش اختصاص می دهند که این امر رشد اقتصادی و توسعه یافتگی را به همراه  دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: به ازای هر یک میلیون  نفر در کشور آمریکا، ۵ هزار محقق وجود دارد در حالیکه در کشور ایران  به ازای هر یک میلیون نفر ۱۰۰محقق وجود دارد.

 

زراعت  با بیان اینکه در برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه، برنامه دانشگاه این بوده که سه درصد از تولید ناخالص ملی، به امر پژوهش اختصاص دهند افزود: این در حالیست که در حال حاضر زیر نیم درصد از درآمد تولید ناخالص ملی به امر پژوهش اختصاص می یابد که این میزان بودجه جوابگوی نیاز تحقیقاتی پژوهشگران نیست.

 

وی با تقدیر از پژوهشگران دانشگاه کاشان گفت: معرفی  دکتر مسعود صلواتی و دکترمحسن نیازی  به عنوان پژوهشگران برتر و کسب عنوان برتر طرح دکتر فاطمه مشکانی در جشنواره خوارزمی از افتخارات و نشان مجاهدت علمی و تلاش پژوهشگران این دانشگاه است.

 

رئیس دانشگاه کاشان با طرح پرسش هایی که «دانشگاه چه تاثیری در بهبود رفاه اجتماعی دارد؟»  و «چه میزان جامعه در برابر وضعیت دموکراسی مسئول است؟» از استادان و محققان خواست تا تحقیقات خود را در راستای پاسخ به این سوالات ارائه دهند.

 

زراعت با بیان اینکه دانشگاه کاشان بر اساس سند چشم انداز، باید دانشگاه اسلامی مبتنی بر بینش توحیدی، برخوردار از هوشمندی رقابتی و نظام مدیریت راهبردی، پاسخگو به نیازهای جامعه، فعال در سطح بین المللی، نهادی منطقه ای، کیفیت محور، یادگیرنده و نوآور باشد افزود: از مهمترین راهبردهای دانشگاه نیز ارتقاء کیفیت، تولید و نشر علم، حفظ پژوهشگران برجسته علمی و بین المللی و همکاری های علمی و ایجاد زیر ساخت هاست.

 

رییس دانشگاه کاشان ایجاد ۱۲ شرکت دانش بنیان را از مهمترین سیاست های این دانشگاه عنوان کرد و گفت: با مشارکت وتوان علمی استادان و مجموعه کارکنان دانشگاه می توان اهداف و سیاست های دانشگاه را محقق ساخت.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.