خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۱۸ بهمن , ۱۳۹۶ساعت : ۲۰:۱۵کد مطلب: 5686

تذکر بحران آب به کارخانه فولاد آران و بیدگل

مهساخواجه یار: «محمد درویش» فعال سرشناس محیط زیست به افتتاح فاز دوم فولاد کویر آران بیدگل اعتراض کرد. درویش مدیر…

مهساخواجه یار: «محمد درویش» فعال سرشناس محیط زیست به افتتاح فاز دوم فولاد کویر آران بیدگل اعتراض کرد.

درویش مدیر کل سابق دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست در کانال تلگرامی خود با انتشار مطلبی با عنوان «چرا مردم بحران آب را جدی نمی‌گیرند» به افتتاح فاز دوم کارخانه فولاد کویر آران بیدگل اعتراض کرد.

این کارخانه  بهره‌برداری آزمایشی آن به مناسبت دهه فجر آغاز شد، یکی از بزرگ‌ترین کارخانه های تولید فولاد در بخش خصوصی کشور  است.

محمد درویش

درویش علت اعتراض خود را بی آبی  منطقه دانست و صحبت های وزیر صنعت معدن و تجارت مبنی بر اینکه باید جلوی استقرار و توسعه صنایع فولاد در مراکز خشک ایران را گرفت یادآور شد.

او نوشت:«پس از خبر افتتاح کارخانه فولاد و نیروگاه حرارتی در اردکان یزد توسط اسحاق_جهانگیری، اینک خبر می رسد که متاسفانه فاز دوم فولاد کویر (فاز ذوب) در شهرستان آران_و_بیدگل استان اصفهان (در حاشیه کویر مرکزی ایران و در یکی از بی آب ترین مناطق کشور)، در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید! این در حالی است که فقط دو روز پیش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در اخبار ۲۰:۳۰ صراحتاً گفت: باید جلوی استقرار و توسعه صنایع فولاد در مرکز خشک ایران را گرفت؛ فولاد باید به حاشیه سواحل خلیج فارس و دریای عمان منتقل شود.
آیا با چنین رویه ای، نباید به مردم حق دهیم تا بحران آب به ویژه در مرکز کشور را باور نکنند؟ اگر استان اصفهان، یزد، سمنان، قم و کرمان چنان خشک شده اند که محتاج طرحهای انتقال آب از سرشاخه های کارون و زاینده_رود هستند، پس چرا آب برترین صنایع همچنان در این استان ها جانمایی، مستقر و رونمایی می شوند؟! کجای این واکنشها، از کنشی منطقی و تدبیری شایسته نسبت به مواجهه خردمندانه با بحران آب خبر میدهد؟!»

 در حال حاضر سه سد کشور واقع در استان‌های اصفهان، فارس و خراسان رضوی وضع بحرانی دارند؛ به‌ طوری‌که در ‌سال آبی جاری ورودی آب سد زاینده‌رود در استان اصفهان با کاهش ۵۰‌درصدی و سدهای درودزن در فارس و سد دوستی در خراسان رضوی با کاهش ۲۵‌درصدی روبه‌رو است.
همچنین می‌توان گفت که میزان ورودی آب در سد کرخه حوزه خلیج‌فارس که در گذشته بحرانی‌ترین سد بود، امسال به دلیل افزایش بارندگی‌ها و توزیع نامناسب آن ۵۰۰‌درصد افزایش داشته است.
 این موضوع در حالی رخ می‌دهد که معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان می‌گوید که کمبود آب در حوضه زاینده‌رود نزدیک به یک‌میلیارد مترمکعب در‌ سال است. به گفته علی بصیرپور در حال حاضر ذخیره آب در مخزن سد زاینده‌رود حدود ٢٠٠‌میلیون مترمکعب است و بیش از یک‌میلیارد مترمکعب حجم سد خالی است؛ حجم سد زاینده‌رود نسبت به زمان مشابه در ‌سال گذشته حدود ۵٠‌درصد کاهش داشته است.
با وجود این‌که سدهای این استان در ‌سال جاری به لحاظ منابع آبی در وضع مناسبی قرار دارند، سفره‌های زیرزمینی استان تهی از آب شده‌اند. او ادامه داد: ظرفیت آبی سد کرج ٨۵درصد است که نسبت به مدت مشابه‌ سال گذشته افزایش ۴درصدی را نشان می‌دهد.
٧٧درصد ظرفیت سد طالقان نیز پر از آب است که نسبت به مدت مشابه ‌سال گذشته ۶٣‌درصد افزایش داشته است. او می‌گوید از ابتدای ‌سال آبی ٩۴ تاکنون مجموع بارش‌های استان البرز ۴٣٧,١ میلی لیتر بود که این میزان بارندگی در مقایسه با مدت مشابه‌ سال گذشته، افزایش ٢٣درصدی را نشان می‌دهد؛ البته وضع منابع سفره‌های زیرزمینی همچنان با بحران کم‌آبی مواجه است و بارندگی‌های سال‌جاری فقط سد‌ها را تا حدودی پر آب کرد.
نرخ فرونشست زمین در جنوب غرب تهران دوبرابر شد
رئیس گروه زمین‌شناسی مهندسی و ژئوتکنیک سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، از افزایش نرخ فرونشست زمین در گستره جنوب‌غربی تهران مطابق با تحلیل و بررسی‌های انجام‌شده خبر داد. این کارشناس با اشاره به این‌که براساس شواهد، منطقه فرونشست تهران در سال‌های ٨٨ و ٨٩ در مقایسه با ‌سال ٨۴ توسعه بسیار زیادی را در تمام جهات نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: این گسترش در بخش‌های غربی و شرقی بیشتر است و محیط منطقه فرونشستی به ١۴٩ کیلومتر و مساحت آن به حدود ۵٣٠ کیلومتر مربع افزون شده است.
محمودپور ضمن اشاره به نتایج به‌دست آمده از مدل‌سازی فرونشست زمین در گستره جنوب غربی تهران و پیش‌بینی نرخ آن برای سال ٩٧ یادآور شد: با فرض ثابت بودن نرخ پمپاژ آب زیرزمینی در آینده، بیشینه نرخ فرونشست زمین در دشت مذکور به بیش از ٣٣ سانتیمتر بر‌ سال و حدود دو برابر آن در ‌سال ٨۴ خواهد رسید. محمودپور تراکم جمعیتی بالای شهر تهران و اطراف آن، قرارگیری سازه‌ها و تأسیسات مهم در آن، وجود شریان‌های حیاتی مهم مانند راه‌آهن و فرودگاه و تراکم دکل‌های برق فشار قوی در پهنه فرونشستی شکل گرفته را بسیار مهم ارزیابی کرد.
۵٠‌میلیون ایرانی تا ٢۵‌سال دیگر باید مهاجرت کنند
عیسی کلانتری می‌گوید اگر وضع فعلی مصرف آب در بخش کشاورزی ادامه داشته باشد در کمتر از ٢۵‌سال دیگر شرق و جنوب کشور کاملا خالی از سکنه خواهد شد.
 مشاور معاون اول رئیس‌جمهوری در امور آب، کشاورزی و محیط‌زیست هشدار می‌دهد که اگر فکری برای بحران آب نکنیم ٢۵‌سال دیگر، باید ۵٠‌میلیون ایرانی از کشور مهاجرت کنند و مهاجرت تبعات وحشتناکی دارد تا جایی که شاید چیزی به نام ایران دیگر وجود نداشته باشد.
اگر همه جامعه از مقامات بالا گرفته تا مردم، وارد مسأله آب نشوند کاری از چیت‌چیان یا حتی تمامی دولت ساخته نیست. کلانتری اعلام کرد: مصرف اصلی آب ما در بخش کشاورزی است، اما هنوز مسئولان نظام قایل به این نیستند که در این کشور به‌خصوص از جنوب البرز و شرق زاگرس تا مرزهای شرقی و جنوبی بحران آب داریم. سرانه باقیمانده آب این نواحی کمتر از ٨٠٠ متر مکعب است یعنی ما درون بحرانیم نه در مرز بحران.
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.