خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, 17 خرداد , 1396ساعت : 21:47کد مطلب: 4565

تفرقه را بدرقه کنیم!

صادق صدقگو : انتخابات تمام شد. نه شما مصداق مجسم ابوذر، مقداد و سلمان هستید و نه ما بی دین،…

صادق صدقگو : انتخابات تمام شد. نه شما مصداق مجسم ابوذر، مقداد و سلمان هستید و نه ما بی دین، سازشکار، وابسته و آمریکایی.

جا دارد نه به عنوان معاون ستاد مرکزی دکتر روحانی در کاشان یا عضوی از شورای هماهنگی اصلاح طلبان که به عنوان یک شهروند عادی که بیست سال تجربه حضور مستقیم در کنش های سیاسی و انتخاباتی را دارد، ادعا کنم که هنوز این حجم بی اخلاقی، تهمت و دروغ علیه یک کاندیدا را ندیده بودم. اقداماتی که ثمری جز نفرت پراکنی و اختلاف انگیزی در جامعه ما نداشت. حتی در خرداد ۷۶ که شاهد تخریب گسترده ی خاتمی در رسانه های وابسته به افراطیون بودیم، هرگز سخنانی از این جنس و با این حجم گسترده علیه او منتشر نشد.
با همه این اوصاف، بر خلاف تحلیل برخی که انتخابات را به سود رقیب روحانی تمام شده می دانستند و از قرار معلوم در اندیشه ی اقداماتی هیجانی و متعصبانه بودند، مردم به صحنه آمدند و کار را تمام کردند.
آنچه مسلم است، بر مبنای «رای ملت» که در نظام اسلامی «میزان» دانسته شده و «حق الناس» نیز قلمداد می شود، ادامه مسیر اجرایی کشور با نظر اکثریت جامعه و هدایتهای رهبر معظم انقلاب همسو و فرد منتخب نیز رئیس جمهور همه مردم ایران خواهد بود.
متاسفانه با گذشت نزدیک به سه هفته از انتخابات ریاست جمهوری، تخریب های برخی افرادِ حامیِ طرفینِ رقابتهای انتخاباتی علیه یکدیگر ادامه دارد. هجمه ها و تخریب هایی که بعضاً مرز حرمت ها و حریم ها را در نوردیده و جمعی از سر هیجان پس از پیروزی و جمعی دیگر نیز در مقام پاسخگویی و یا تخلیه همان نفرت انباشته شده، حق گویی و واقعیت گرایی را رها کرده و اصول اخلاقی و ارزشی را زیر پا گذاشته اند.
قطعاً کش دادن مشاجراتِ رقابتهای انتخاباتی، هل من مبارز طلبی ها، رجز خوانی های سیاسی خصوصاً در فضای مجازی با هر نیت و انگیزه ای باشد در دراز مدت، عمق اختلاف و تفرقه و در نهایت نفرت انگیزی و کینه جویی را در فضای جامعه بیشتر می کند.
در جلسه ای که چند ماه پیش به دعوت دکتر مومنیان فرماندار محترم با حضور نمایندگان و مسئولین احزاب و تشکلهای سیاسی و اجتماعی با گرایشهای مختلف در فرمانداری کاشان برگزار گردیده بود، به حاضرین عرض کردم «همه این جمع کم وبیش یکدیگر را می شناسیم و در تدیّن و تعهّد هم شکی نداریم. بارها در مساجد و راهپیمایی ها همدیگر را دیده ایم. همه ما انقلاب و نظام اسلامی را دوست داریم و به امام(ره) و رهبری علاقمندیم. حتی در جمع حاضر از ۳ نفر نماینده ی تشکل های جریان اصولگرا دو نفر با من رفاقت صمیمی دارد. یکی همکلاسی دوران دانشجویی من و دیگری رفیق ۲۰ ساله و قدیمی. دلیلی ندارد در شهر کوچکی با جمعیتی زیر ۴۰۰ هزار نفر که همه با هم فامیل، رفیق و آشنا هستیم و در طول روز، هفته و ماه شاید بارها و بارها یکدیگر را کوچه و محله و خیابان بینیم به گونه ای فعالیت و رفتار کنیم که یا از رویارویی با یکدیگر فرار کنیم یا از دیدن یکدیگر در محفلی خجالت بکشیم و این صمیمیت ها و رفاقت هایمان ، فدای این رقابتهای سیاسی شود.»
آری! خصومت ها و دشمنی ها محصول همین ادامه داشتن اختلافات و مشاجرات است. اتفاقی نامبارک که با ایجاد فاصله و شکاف در بین آحاد جامعه، اتحاد و انسجام ملی مان را تهدید می کند و می تواند روزنه ای برای تهدید آرامش عمومی جامعه و حتی امنیت ملی مان محسوب شود.
امام خمینی(ره) نیز در منشور برادری بر این باور است: «اگر در این نظام کسى یا گروهى خداى ناکرده بى‏جهت در فکر حذف یا تخریب دیگران برآید و مصلحت جناح و خط خود را بر مصلحت انقلاب مقدم بدارد، حتماً پیش از آنکه به رقیب یا رقباى خود ضربه بزند به اسلام و انقلاب لطمه وارد کرده است. ۱ »
پس بیایید بجای اینکه دنبال فرصتی برای حمله به یکدیگر، بی اخلاقی، عقده گشایی و یا هر اقدامی تلافی جویانه برای اثبات توانمندی جریان سیاسی مان بگردیم، همه با هم به استقبال همبستگی و آشتی، همدلی و برادری برویم و اختلاف و تفرقه را بدرقه کنیم و کلام آن پیر فرزانه را هم فراموش نکنیم که: «تفرقه از شیطان است و وحدت کلمه و اتحاد از رحمان است ۲ . عزیزان من ! از اختلاف که الهام ابلیس است اجتناب نمایید. ۳ »

پی نوشت:
۱- صحیفه امام (ره)؛ ج‏۲۱، ص۱۸۰
۲- همان ؛ ج ۱۷، ص ۲۹۵
۳- همان؛ ج ۳، ص ۵۱۲

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

یک پاسخ به “تفرقه را بدرقه کنیم!”

  1. سلمان صاحب هنر گفت:

    خدمت جناب آقای صدقگو دوست عزیز و ارجمند عرض سلام و ادب
    اولا کلمه بدرقه می کنیم به هیچ عنوان فحش نیست ولی کلمه منافق و کوته اندیش فحش است.
    جناب فرماندار لطف بفرمایند مثل پسر حضرت آدم دو تا جمله بنویسند و عذرخواهی کنند و ثانیا هر توهینی که الان در فضای مجازی دیده می شود فتنه گران عزیز هم خطی شما هستند و گرنه حزب اللهی ها هیچ حرکتی نکرده اند و اگر کار بکنند کار خواهد بود کارستان مواظب باشید که مصداق همان جمله رهبر انقلاب در روز ۱۴ خرداد نباشید که فرمودند بعضی نه ظرفیت پیروزی را دارند و نه شکست را

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.