خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۲۶ اسفند , ۱۳۹۶ساعت : 21:47کد مطلب: 7411

تلاش شهرداری برای جلوگیری از تخریب عروس خانه‌های تاریخی ایران

شهردار کاشان در حاشیه نشست خبری امروز عصر خود با اصحاب رسانه، در پاسخ به پرسش خبرنگار «مشکات آنلاین» در…

شهردار کاشان در حاشیه نشست خبری امروز عصر خود با اصحاب رسانه، در پاسخ به پرسش خبرنگار «مشکات آنلاین» در مورد تخریب‌های صورت‌گرفته در «خانه طباطبایی‌ها» حین تصویربرداری یک سریال تلوزیونی، از وقوع یک «فاجعه» در بی‌توجهی به نگه‌داری عروس خانه‌های ایران طی سال‌های گذشته خبرداد و اظهارداشت: خبره‌ترین معمار و مرمت‌کار بنا‌های تاریخی، از نم‌کشیدگی و پوسیدگی بخشی از پی‌ها و سازه‌های بنا بازدید کرده و حدود یک‌ماه است که بررسی و مطالعه می‌شود، این تخریب و تهدید چگونه مرمت و از ایراد خسارت‌های بنیادین به اصل بنا جلوگیری شود.

«سعید ابریشمی» با تصریح بر این‌که ساخت یک فیلم، سریال یا اثر فاخر هنری در یک بنای تاریخی، یکی از مهم‌ترین ابزارهای تبلیغ و معرفی آن بناست و باعث می‌شود آن بنا در حافظه تاریخی ماندگار شود، تاکیدکرد: با وجودی‌که قرارداد در مورد این سریال قبلا امضا شده‌بود، اما اگر بنده هم با این درخواست مواجه می‌شدم، با تمهیدات بهتری که مانع از همین آسیب‌های مختصر شود، با آن موافقت می‌کردم. چون این حرف من نیست حرف اساتید بنام حوزه هنر و سینماست که ساخت اثر هنری در بنا‌های باستانی به معرفی بهتر میراث فرهنکی و میراث ملموس کمک شایان توجهی می‌کند.

ابریشمی با تاکید بر این‌که کوبیده‌شدن چند میخ به دیوار‌های عمارت، یا تعطیلی بنا به بهانه مرمت و در اصل برای برای لوکیشن سریال بودن، یک موضوع فرعی است، مسئله اصلی را بی‌توجهی شدید به نگهداری از بنیان‌ها و شالوده اصلی بنا در سال‌های گذشته عنوان، و در حالی‌که از آن به عنوان یک «فاجعه» یاد می‌کرد اضافه‌کرد: خوشبختانه از حدود یک‌ماه پیش با حضور مهندس «حلی» معمار و مرمت‌کار برجسته سازه‌های باستانی، موضوع نم‌کشیدگی بخشی از پایه‌ها مورد بررسی دقیق قرارگرفته و مطالعه در مورد چگونگی مرمت آن در دست اقدام است.

نشست خبری شهرداری کاشان، عصر امروز شنبه ۲۶ اسفندماه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ و ۳۰ با حضور اصحاب رسانه‌های کاشان در شهرداری کاشان برگزار شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.