خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, 24 مرداد , 1397ساعت : 14:56کد مطلب: 10013

تنگه ظلمات به عنوان اثر تاریخی اردستان شناسایی شد

در شرایطی که کاشان از فقدان مدیریت در استفاده از کویر ارزشمند مرنجاب رنج می‌برد، سرپرست اداره میراث فرهنگی اردستان…

در شرایطی که کاشان از فقدان مدیریت در استفاده از کویر ارزشمند مرنجاب رنج می‌برد، سرپرست اداره میراث فرهنگی اردستان از شناسایی تنگه ظلمات واقع در منطقه کویری محدوده استحفاظی این شهرستان به عنوان یک اثر تاریخی خبر داد.

به گزارش ایرنا، مهدی مشهدی سه‌شنبه ۲۴ مردادماه در نشست با خبرنگاران اردستان گفت: مقدمات ثبت این تنگه در فهرست اثرهای تاریخی ملی بزودی فراهم می‌شود.

تنگه ظلمات با طول ۲ کیلومتر در اثر فرسایش آبی و بادی شکل گرفته و یکی از جاذبه‌های طبیعی بکر است که در جنوب شرقی پارک ملی کویر و غرب کویر مرکزی ایران واقع شده است.

این تنگه جهتی شمالی- جنوبی دارد و در انتهای مسیلی است که از ارتفاعات پارک ملی کویر سرچشمه می‌گیرد؛ در قسمت شمالی تنگه ارتفاع دیواره‌ها کوتاه‌تر بوده اما با حرکت به سمت جنوب ارتفاع آنها تا نزدیک به ۳۰ متر نیز افزایش می‌یابد.

شرق تنگه ظلمات به کوه دم می‌رسد و در مجاور باتلاق‌های «ریگ جن» است؛ برای دسترسی به آن باید از سه مسیر محیط‌بانی سفیدآب (ورامین، پیشوا، راه‌آهن قلعه‌بلند، سر محیط بانی مبارکیه، قصر بهرام، کاشان، آران و بیدگل، مرنجاب- کاشان، ابوزیدآباد، قاسم‌آباد، قلعه کرشاهی) استفاده کرد که البته نیازمند بلد محلی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است.

۶۷ اثر تاریخی ملی، یک اثر جهانی، ۲ بافت تاریخی و ۷۸ محوطه باستانی در شهرستان اردستان وجود دارد.

اردستان با جمعیت افزون بر ۴۲ هزار نفر در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.