خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸ساعت : ۰۷:۰۶کد مطلب: 15117

تولید اورانیوم غنی شده در نطنز ۴ برابر شد/ سخنگوی سازمان انرژی اتمی: اقدام ایران در چهارچوب برجام است

«با توجه ابلاغیه اخیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری مبنی بر عدم رعایت سقف ۳۰۰ کیلویی UF6 در…

«با توجه ابلاغیه اخیر شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری مبنی بر عدم رعایت سقف ۳۰۰ کیلویی UF6 در کشور و دستور رئیس سازمان انرژی اتمی برای ایجاد زمینه‌های لازم، ظرفیت تولید محصول غنی‌سازی کشور بدون اضافه کردن سانتریفیوژ، به حدود چهار برابر افزایش یافت و اطلاعات طراحی در این باره به آژانس ارائه شده است.»

به گزارش فارس، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در جریان بازدید خبرنگاران از تاسیسات مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن (نطنز) این خبر را اعلام کرد.

وی گفت که این افزایش تولید از قبل در چارچوب‌های اجرایی معمول به اطلاع آژانس انرژی اتمی رسیده است.

ایران از ۳۰اردیبهشت و پس از اولتیماتوم ۱۸اردیبهشت به طرف‌های اروپایی، در چارچوب مواد توافقنامه برجام، میزان تولید اورانیوم با غنای ۳٫۶۷ درصد خود را به حدود چهار برابر قبل افزایش داد.

کمالوندی همچنین در جمع خبرنگاران اعلام کرد که شاید برخی بگویند این اقدام باید زودتر انجام می‌شد ولی این اقدام ما این حسن را دارد که از روی صبر راهبردی بود و هیچ‌کس در سطح بین‌المللی نمی‌تواند به ایران خرده بگیرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: جمهوری اسلامی به اندازه کافی صبر کرد و قدمی که برداشته بر اساس حقوقش است. این اقدام در چارچوب برجام و فرصتی برای طرف‌های مقابل است که با تغییر در سیاست‌هایشان برجام را به جایگاه خود برگردانند.معاون صالحی افزود: بنا نداریم از برجام بیرون بیاییم و آن را نقض کنیم. در چارچوب برجام عمل می‌کنیم و قدم‌های بعدی نیز در چارچوب برجام است.

کمالوندی گفت: ایران به دنبال برنامه غیرصلح‌آمیز هسته‌ای نیست و دلیل روشن آن هم این است که در طول ۳٫۵ سال که از برجام می‌گذرد، بیشترین بازرسی‌ها و دسترسی‌های تکمیلی را داشتیم و اتهاماتی که امثال نتانیاهو می‌زنند رنگ باخته است و کسی نمی‌تواند آن را باور کند، چون ۱۴ گزارش آژانس گواه آن است که ایران بر اساس تعهداتش عمل می‌کند.

وی گفت دو هفته دیگر هم بازدید مشابهی از آب سنگین اراک انجام خواهد شد.سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سئوال که این روند کاهش تعهدات برجامی ایران تا چند مرحله ادامه خواهد یافت، گفت: رفتار ما به اقدامات طرف مقابل بستگی دارد. ما ۲ اقدام را طبق بند ۲۶برجام برای ۶۰روز در نظر گرفته ایم و پس از ان هم ۲اقدام دیگر را پیش بینی کرده ایم.

کمالوندی ادامه داد: امیدواریم این روند در همین ۲ماه اول به نتیجه برسد و اروپایی‌ها اقدامات مطلوب ما را انجام دهند و نیاز به انجام اقدامات بعدی نباشد. وی با اشاره به این که از اقدامات روسیه و چین رضایت داریم، افزود: در هر مرحله‌ای که اروپایی‌ها به تعهدات خود اقدام کنند، روند کاهش تعهدات را متوقف می کنیم و به شرایط قبل باز می‌گردیم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.