خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۷ساعت : 20:41کد مطلب: 13379

ثبت سه رویداد فرهنگی کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور

آیین‌های پخت سمنوی نذری مشکات (مشکان) باران‌خواهی چشمه آب دراز روستای آزران  و مهارت پخت شیره‌ی انگور کامو در فهرست…


آیین‌های پخت سمنوی نذری مشکات (مشکان) باران‌خواهی چشمه آب دراز روستای آزران  و مهارت پخت شیره‌ی انگور کامو در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور  ثبت شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، کاشان از ثبت سه آئین سنتی – مذهبی کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ملی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی این اداره مهران سرمدیان با اعلام این خبر افزود: ثبت آداب و رسوم پخت سمنوی نذری مشکات(مشکان)، آیین‌ باران‌خواهی چشمه آب دراز روستای آزران و مهارت پخت شیره‌ی انگور کامو به عنوان سه رویداد فرهنگی- مذهبی کاشان در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسید.

سرمدیان با تاکید بر این‌که این اداره تاکنون ۲۵ اثر میراث معنوی کاشان را در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسانیده گفت: ثبت ترجیع‌بند محتشم کاشانی که با مصرع «باز این  چه شورش است که در خلق عالم است»  شروع می‌شود و ابیات آن با گستره فرهنگی فراملی زینت‌بخش تکایا و حسینه‌ها  است، دانش پخت کلوچه سنتی و سوهان میرزاحسینی، دانش ساخت جوزقند برزک و قمصر، دانش نظام آبیاری چشمه ثلاثه جوشقان و استرک از پرونده‌های میراث  فرهنگی ناملموس در حوزه شهرستان کاشان است، که در نوبت ثبت قرار گرفته‌اند.

مسئول ثبت پرونده‌های میراث معنوی اداره میراث فرهنگی کاشان نیز در این‌باره خاطرنشان کرد: نذر پخت سمنو در حوزه‌ی فرهنگی شهر مشکات (مشکان)،جشن مذهبی است که صاحبان نذر در پی اتفاقی که برایشان رخ داده، بدون توجه به سمنوی سفرهی هفت سین، در طول فصل زمستان به طور متناوب در منزل‌شان برگزار می‌کنند.

   عباس تراب‌زاده درباره آیین باران‌خواهی چشمه آب‌دراز روستای آزران نیز گفت: مردمان آزران و روستاهاى اطراف معتقدند؛ امام‌زادگانی که برای پیوستن به امام هشتم به طوس می‌رفته‌اند، در کنار چشمه آب‌دراز اتراق و استراحت  می‌کردند. به همین علت این چشمه مورد تقدس و احترام قرار گرفته است، طوری که برای طلب باران و برکت آب چشمه، در آخرین جمعه‌ی ماه خرداد در کنار چشمه جمع می‌شوند که در واقع روز خاص زیارتى این چشمه است.

کارشناس مردم‌شناسی میراث فرهنگی کاشان در مورد مهارت پخت شیره‌ی انگور کامو توضیح داد: اهالی کامو انگور بی‌دانه را به لحاظ کیفیت به دو نوع انگور سرچین و انگور شیره ای تقسیم می‌کنند و انگور سرچین را کشمش و با انگور شیره‌ای، شیره می‌پزند.

آداب و رسوم پخت سمنوی نذری مشکات(مشکان) به  شماره  1684 و  آیین باران‌خواهی چشمه آب‌دراز آزران به شماره ۱۶۸۶  و  مهارت پخت شیره‌ی انگور کامو به شماره 836  در تاریخ ۲۸ آبان‌ماه ۹۷ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده‌اند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.