خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۲۵ دی , ۱۳۹۷ساعت : 07:47کد مطلب: 13302

حال هوای کاشان خوب نیست

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان گفت: حال هوای کاشان زیاد خوب نیست. حسین خادمی در گفت‌وگو با پورتال خبری کاشان،…

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان گفت: حال هوای کاشان زیاد خوب نیست.

حسین خادمی در گفت‌وگو با پورتال خبری کاشان، گفت: یک‌شنبه ۱۶ دی‌ماه افزایش شاخص آلودگی هوای کاشان به ۱۲۸ و در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

به گفته وی، شاخص‌های کیفیت هوا از ۵۱ تا ۱۰۰ سالم، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ نا‌سالم برای همه و از ۲۰۱ تا ۳۰۰ و بالاتر وضعیت خطرناک است.

خادمی منشاء اصلی آلودگی هوای کاشان را ذرات معلق غبار ناشی از وزش باد دانست و متذکر شد: اگر مواظب آب و هوای کاشان نباشیم، در ۵ سال آینده کاشانی‌ها شرایط سختی خواهند داشت.

وی لزوم اندازه‌گیری دقیق هوای کاشان را نیازمند تأسیس سه ایستگاه در ورودی جریان باد، خروجی جریان باد و در مرکز شهر کاشان دانست و افزود: میزان حقیقی آلودگی هوای کاشان براساس میانگین شاخص‌های کیفیت هوا در این سه ایستگاه است که می‌تواند واقعیت کیفیت هوای کاشان را نشان دهد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان، جانمایی ایستگاه اندازه‌گیری کیفیت هوای کاشان در میدان ۱۵ خرداد در مرکز شهر را مناسب ندانست و گفت: اندازه‌گیری کیفیت هوای کاشان با یک ایستگاه آن هم در مرکز شهر و آلودترین نقطه شهر کاشان نمی‌تواند کیفیت اصلی هوای کاشان را نشان دهد.

خادمی تجمع صنایع در اطراف کاشان و فاصله کمتراز ۲۰ کیلومتری و چسبیده صنایع به بافت منطقه مسکونی و سرویس‌های از رده خارج صنایع را از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای کاشان اعلام کرد و گفت: یکی از مشکلات اصلی شهر کاشان عدم داشتن محدودیت شعاع برای استقرار واحد‌های صنعتی است.

وی هچنین تخریب منابع طبیعی، وجود معادن و برداشت‌های سطحی از منابع و تردد خودروها، حذف پوشش گیاهی و تبدیل آن به کانون‌های تولید گرد و غبار، تداوم خشکسالی‌ها ، نابودی منابع آب زیرزمینی و کاهش ذخائر آبی و تخریب پوشش گیاهی و نابودی سطح خاک و چرای بی‌رویه، حذف چشمه‌های آب و انتقال آب چشمه‌ها به مناطق دورتر، شخم‌زدن زمین‌های کشاورزی و رها‌کردن آن و همچنین ترافیک شهرستان کاشان را از دیگر عوامل آلودگی هوای شهرستان دانست.

خادمی با بیان این‌که در پایش‌های انجام‌شده از صنایع کاشان این شش واحد آلاینده صنعتی در کاشان شناسایی شدند، همچنین از رفع آلودگی دو واحد صنعتی در کاشان نیز خبرداد و گفت: این  اداره همه تلاش خود را برای رفع آلاینده‌های صنعتی به‌کار گرفته است تا بخشی از آلودگی کاشان را کاهش دهد.

برنامه‌های هفته هوای پاک در  با شعار هوای پاک، مسئولان، مردم همزمان از تاریخ ۲۹ دی ماه لغایت ۴ بهمن برگزار می شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.