خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۷ساعت : 12:04کد مطلب: 9795

خانه باغ تاریخی شاکر آران و بیدگل مرمت می‌شود

خانه باغ تاریخی شاکر در آران و بیدگل با ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار بازسازی و مرمت می شود. رئیس اداره…

خانه باغ تاریخی شاکر در آران و بیدگل با ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار بازسازی و مرمت می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: بازسازی این خانه تاریخی از محل اعتبارات ملی شامل اجرای اندود گچ و خاک، اجرای تیبای گچی ساده و قوسی، اندود کاهگل و سیم در دیوارهای حصار باغ، شمشه گیری گچی، اجرای سیم گل و اجرای ایزوگام در جبهه جنوبی بام است.

«مجید نوری» افزود: خانه باغ شاکر با معماری خشتی و آجری شامل چند اتاق و یک برج تاریخی از دوره قاجار است که سال ۱۳۹۵ در فهرست اثرهای تاریخی ملی به ثبت رسید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل با اشاره به بازسازی خانه تاریخی «شیخ السلام دربندی» نیز گفت: با توجه به فرسودگی گسترده بنا پس از آواربرداری، عملیات بازسازی با همکاری شهرداری آغاز شد.

وی افزود : بازسازی بنا با توجه به الحاق املاک همجوار به صورت طرح معماری اولیه انجام می شود و در نهایت نیز این خانه تاریخی با همان کاربری پیشین (مدرسه) مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

خانه شیخ السلام دربندی سال ۱۳۸۴ در فهرست اثرهای تاریخی ملی ثبت شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل افزود: قبلا ۶ میلیارد ریال اعتبار استانی برای بازسازی ۲۵ اثر تاریخی شهرستان آران و بیدگل اختصاص یافته بود.

۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی در شهرستان آران و بیدگل شناسایی شده است که ۱۳۲ مورد در فهرست اثرهای ملی ثبت شدند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.