خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۲۳ خرداد , ۱۳۹۶ساعت : ۱۲:۳۸کد مطلب: 4600

خطر احمدی‌نژادیسم در کمین شورای شهر پنجم

امضاء محفوظ: دوستان اصولگرای «علی هاشمی طاهری» یا همان حامیان دولت محمود احمدی نژاد، کاندیداتوری او را عامل تشتت و…

امضاء محفوظ: دوستان اصولگرای «علی هاشمی طاهری» یا همان حامیان دولت محمود احمدی نژاد، کاندیداتوری او را عامل تشتت و اختلاف در گروه خود و پیروزی «عباس‌علی منصوری» در انتخابات مجلس نهم می‌دانند؛ عامل اختلافی که فعلاً در نقش یکی از عوامل وحدت آنهاست!

 

فردی که به لحاظ شخصیتی، سخن گفتن و رفتارش در بین سیاسیون کاشان، «اشبه النّاس» به محمود احمدی نژاد است.

 

اگر محمود احمدی نژاد توانست از استانداری اردبیل در دولت دوم هاشمی رفسنجانی، برای خود اسم و رسمی پدید آورد، او هم با حضور در لیست «پیشگامان توسعه و سازندگی کاشان» (یا همان حامیان مرحوم آیت الله یثربی) در سال ۸۱ توانست به شورای اسلامی شهر کاشان راه یابد و به راحتی خود را بر پله‌ی اول نردبان شهرت و ترقی بیابد!

 

احمدی نژاد که در دهه هفتاد در گروه اطرافیان و حامیان هاشمی رفسنجانی تعریف می‌شد، در دهه هشتاد در گروه افراطیون مخالف او قرار گرفت و زشت‌ترین و ناجوانمردانه‌ترین هجمه‌ها و تخریب‌ها و تهمت‌ها را علیه او انجام داد و سوار بر همین موج شد و در سال ۸۴ کرسی ریاست جمهوری را از آن خود کرد.

 

او کسی بود که ادعای ولایت‌مداری‌اش، گوش فلک را کر کرده بود.

 

در آن فضای غبارآلود، گوش‌ برخی از سیاسیون کشور، هشدارها، انذارها و پیش بینی اصلاح‌طلبان از آینده سیاسی کسی را که از او حمایت می‌کردند نمی‌شنوید و در چشم بر هم زدنی، احمدی‌نژاد چنان شد که از آنان باورش را هم نداشتند.

 

علی هاشمی طاهری نیز که در اوایل دهه هشتاد از نزدیکان به بیت آیت الله یثربی محسوب می‌شد، در میانه راه در مقابل آن‌ها قرار گرفت.

 

حضور او در حلقه‌ی افراطیون مخالف مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (در سالهای قبل از ۹۲) به همان اندازه برای دوستان سابقش عجیب بود که دیدار او با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام (بعد از پیروزی دکتر روحانی در سال ۹۲) برای اصولگرایان کاشانی غیر قابل باور!

 

کسی که به دیدار هاشمی رفسنجانی رفته بود بعد از مدتی «مجید انصاری» مشاور او را در مصلی نماز جمعه کاشان با شعار مرگ بر فتنه گر! بدرقه می‌کند و پس از چند ماه، سوگوارانه در مجلس ترحیم آیت الله هاشمی رفسنجانی  که از طرف شورای اصلاح طلبان کاشان در حسینیه چهل تن برگزار شد شرکت می کند.

 

اگر محمود احمدی نژاد در طی ٨ سال ریاست جمهوری‌اش، انبوهی از همفکران، دوستان و آشنایان و اعضای ستاد انتخاباتی‌اش را بر خلاف قانون به بدنه ادارات دولتی تزریق کرد، هاشمی طاهری هم جماعتی این چنینی از بستگان نَسَبی و سببی، دوستان و آشنایان را در مجموعه شهرداری کاشان و سازمان‌هایی تابعه به کار گماشت.

 

شاید از منظری دیگر نیز بتوان او را به شخصیت احمدی نژاد نزدیک دانست و آن اینکه احمدی نژاد باوجود تحصیلات دانشگاهی و داشتن کرسی تدریس در دانشگاه، شیوه سخن گفتن و همچنین کیفیت رفتار و کردارش به شدت متناقض و حتی متضاد با این فاکتور و مشخصه مهم بود. هاشمی طاهری نیز خود را فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت می‌داند؛ ولی سخنرانی‌ها و رفتار او خالی از آداب اجتماعی یا سیاسی و حتی اصول اخلاقی و آداب مدیریتی است.

 

سخنان اخیر او در جمع اعضای شورای اسلامی شهر کاشان و همچنین در حضور اصحاب رسانه، پس از ۸ سال، خاطرات بگم ‌ها و بی اخلاقی‌های احمدی نژاد در طول دوران دولتش و در مناظره خرداد ۸۸ را زنده کرد.

 

سخنانی پوپولیستی و عوام گرایانه با تاریخ مصرف کوتاه، فرار از پاسخ گویی و تهدید طرف مقابل، مطلق انگاری خود و ستیزه جویی، تند خویی، هوچی‌گری و فرار رو به جلو که همه را می توان در ذیل عنوان بد اخلاقی و بی تقوایی سیاسی تعریف کرد، توسط شخصی که رئیس شورای اصولگرایان کاشان است، زنگ خطری برای این جریان محسوب می‌شود؛ زنگ خطری که نادانسته و غیر مستقیم آبروی بزرگان این جریان را نشانه رفته است.

 

به نظر نگارنده، این رفتار او آغاز مسیری است که اصولگرایان کاشان در مقابله با جریان پیروز در انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری، طی چهار سال آینده برگزیده‌اند. جریانی که با همین هجمه‌ها و بی‌اخلاقی، در پی سوار شدن بر موج افکار عمومی و در پی آن، نوعی برخورد گاز انبری با رقبا و لوله کردن منتقدان شهردار است!

 

در این میان، استقبال از پیشنهاد هاشمی طاهری در برگزاری مناظره با مخالفان گروه خود و منتقدان شهردار، قطعاً امری پسندیده و مهم است. مناظره‌ای که می تواند همه حقایق را برای مردم روشن کند و پایانی بر خیلی از مباحث مبهم باشد.

 

شفاف شدن مباحثی که می تواند برای شورای شهر پنجم کاشان حاشیه ساز باشد و همچنین بیان نا گفته هایی که در سرنوشت توسعه و سازندگی آینده کاشان موثر است، در عملی شدن این پیشنهاد است.

 

واکنش جریان پیروز در انتخابات، باید پیگیری برگزاری این مناظره تا قبل از مردادماه سال جاری و آغاز دور جدید شورای اسلامی شهر کاشان باشد.

 

مناظره‌یی که قطعاً پایانی بر شانتاژ، شفافیت‌گریزی، مظلوم‌نمایی، هوچی‌گری و از منظری تمام «بگم بگم» هاست.

 

مناظره‌یی که آغازی خواهد بود برای پایان احمدی نژادیسم در شورای شهر پنجم!

 

پی‌نوشت:

این یادداشت توسط یکی از مخاطبان برای مشکات آنلاین ارسال شده و انتشار آن به معنای همراهی این رسانه با محتوای آن نیست.

در صورت دریافت پاسخ آن را منتشر می‌کنیم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.