خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۵ساعت : ۱۳:۲۳کد مطلب: 3943

دخالت دادن مباحث سیاسی در حوزه کارشناسی مغایر با منافع مردم و منطقه است

  معاون استاندار و فرماندار کاشان در کمیته برنامه ریزی شهرستان که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و…

 

معاون استاندار و فرماندار کاشان در کمیته برنامه ریزی شهرستان که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاونین و همچنین روسای ادارت شهرستان برگزار شد به تبین فرصت ها و تهدیدهای پیش روی شهرستان پرداخت و گفت: بر اساس آمارهای موجود و با توجه به طبقه بندی مراکز استان کاشان از ۱۷-۱۶ مرکز استان در حوزه صنعت و بازرگانی جایگاه بالاتری دارد. کاشان به عنوان دومین شهرستان بزرگ سهم بسزایی در تولید ناخالص استان و صادرات استان دارد که وجه اهمیت شهرستان در حوزه اقتصادی و بازرگانی در استان است و به لحاظ گستردگی صنایع و تنوع محصول حائز اهمیت ویژه است.

 

مومنیان افزود: اسناد بالادستی استان دو رویکرد مهم برای توسعه و پیشرفت استان پیش بینی شده است که محور اول صنایع دانش بنیان ، سازگار با محیط زیست و کم آب بر  است و بحث دوم  توجه به مباحث گردشگری ، صنایع دستی و هنر استان است که به طریق اولی این اتفاق با توجه به آمایش شهرستان در کاشان محقق گردیده است.

 

وی یادآور شد: پس از برجام تقاضاهای متعدد و بسیاری در حوزه گردشگری برای سرمایه گذاری در شهرستان ایجاد شده است و الحمدالله توسط بخش خصوصی این موضوع خوب درک شده و رویکرد سریع و جهشی در این حوزه اتفاق افتاده است که تقاضا برای ساخت هتل ها و مرمت خانه تاریخی بخشی از این توجه است.

 

فرماندار گفت: کاشان یکی از منحصربفردترین و نقطه طلایی جغرافیایی ایران است. معدل مسافت کاشان از قریب به اتفاق شهرستان های دیگر پایین تر است و این به معنی کاهش هزینه های حمل نقل و ایجاد فرصت های جدیدی است که در اختیار سرمایه گذاران قرار داده است و مزیت های بسیاری بر آن مترتب است.

 

مومنیان تصریح کرد: از جهت دیگر ما یکی از نقاط استراتژیک کشور هستیم. بیشترین مراکز حساس و حیاتی در این منطقه مستقر شده است. مجتمع شهید احمدی روشن ، رصدخانه ملی ، صنایع گسترده به خصوص فرش ماشینی که در این خصوص یکی از پنج نقطه معروف و مطرح دنیا است و بالغ بر ۷۵ درصد تولید ، سرمایه گذاری و اشتغال فرش ماشینی کشور در این منطقه متمرکز گردیده است.

 

وی اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی از دیگر ظرفیت های منطقه است و موارد آن در حال پیگیری است. ظرفیت های صنعتی در شهرستان کاشان متعدد است و تقاضای بسیاری در این خصوص آمده است. فرآیند واگذاری ، احداث و تولید محصول در شهرک های صنعتی کاشان بطور متوسط به کمتر از ۱۲ ماه رسیده است که مصداق عینی اقتصاد مقاومتی است و الحمدالله این ظرفیت در کاشان فراهم گردیده است.

 

وی افزود: سرمایه گذاری در خصوص خط تولید سیتروئن با اعتباری بالغ بر سیصدو پنجاه میلیون یورو سرمایه گذاری عظیمی است که در منطقه در حال انجام است که طی ده پانزده سال آینده افق روشنی را برای اشتغال در منطقه ایجاد می نماید.

 

فرماندار گفت: از طرف دیگر شهرستان با چالش هایی نیز مواجه است. ساختار فرمانداری نخستین آنها است که با ساختار نحیف وظایف متعددی را با استفاده از ظرفیت منابع انسانی پیگیری می نماید. فرمانداری ویژه تنها با اضافه شدن کلمه «ویژه» هیچ اتفاق دیگری رقم نخورده است. شهرستان کاشان بسیاری از شرایط و  ویژگی های یک استان را دارد و شایسته است ساختار فرمانداری و ادارات آن نیز به واسطه آن ارتقا یابد.

 

وی یادآور شد: بحث بحران آب چالش دیگر شهرستان و منطقه است. شورای حفاظت از منابع آب به صورت جدی به موضوع ورود پیدا کرده است. با توجه به نگرانی هایی که در این حوزه وجود دارد هیچ ملاحظه ای در تصمیم گیری ها نداریم.

 

معاون استاندار اظهار داشت: البته شهرستان از یک سری ناملایمات سیاسی در رنج است. از مدیران دستگاههای اجرایی شهرستان انتظار می رود اجازه ندهند حوزه های کارشناسی به واسطه مباحث سیاسی آسیب ببیند. مردم در مباحث کارشناسی آماده ی همه گونه همکاری هستند و این مشروط به اقناع مردم در خصوص اقدامات انجام گرفته است و شایسته نیست پروژه هایی که حیات مردم و آینده منطقه به اجرای هرچه سریع تر آن وابسته است دستخوش مباحث سیاسی و نگاههای کوتاه مدت گردد.

 

دکتر مومنیان در ادامه  به اهم برنامه های شهرستان اشاره کرد و گفت: کنارگذر شرقی کاشان یکی از مهم ترین پروژه های شهرستان است. بخش عمده ای از ترافیک کمربندی فعلی که تا بلوار راوند را در برگرفته است ناشی از نداشتن کنارگذر برای شهرستان کاشان است. دو بانده کردن محور کاشان بادرود و تکمیل بزرگراه کاشان – مشهد اردهال و تقاطع های غیرهمسطح با توجه به ترددی که در این محور شاهد آن هستیم از دیگر پروژه های شاخص شهرستان است. ظرفیت گردشگری مذهبی و عنایت مقام معظم رهبری به مشهد اردهال ایجاب می کند که پروژه هرچه سریع تر تکمیل و نهایی گردد.

 

فرماندار گفت: رصد خانه ملی ظرفیت بزرگی برای استان و کشور است نیازمند توجه ویژه می باشد. این قله با ویژگی هایی که از نظر تراز علمی جهانی دارد یکی از ۱۰ نقطه شاخص در دنیا است که تا کنون شناسایی شده است و رصدخانه می تواند فراتر از کشور اثرگذار باشد.

 

وی افزود: شبکه فاضلاب شهر کاشان از دیگر ظرفیت های منطقه است که در حال حاضر فاز دوم آن عملیاتی گردیده است. عدم پوشش آنتن موبایل در برخی نقاط شهرستان و طرح پایش تصویری از دیگر مواردی است که نیازمند تأمین اعتبارات لازم می باشد.

 

فرماندار گفت: احداث بیمارستان تأمین اجتماعی علی رغم تعهدی که این سازمان در پاسخ به بیمه شدگان خود دارد تا کنون محقق نگردیده است و سال هاست که برای ساخت آن طفره می روند.

 

مومنیان افزود: از دیگر طرح های مهم پروژه منابع ذخیره گاز به عنوان یک پروژه استراتژیک و ایجاد پست برق مشکات است که شهرک سوم و منطقه ویژه؛ حجم بالایی از سرمایه گذاری را پوشش خواهد داد و شایسته است تا نسبت فراهم نمودن این زیرساخت ها و ارائه خدمات لازم اقدام نماییم.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.