بیش از دو دهه پیش، جوانان هشیار و تحصیلکردۀ روستای «مَـشکان» انتشار نشریۀ منطقه‌ای را برای توسعۀ فرهنگی و اجتماعی منطقه ضروری دانسته، اقدام به انتشار گاهنامه‌ای محلی کردند.

با ادغام دو روستای «مشکان» و «محمود آباد» و تأسیس شهر «مشکات»، گاهنامه‌ای محلی با رویکرد حرفه‌ای و تخصصی در تولید محتوا در قالب نشریۀ «مِـشکات» منتشر شد و در اولین شمارۀ خود مشکات را «شهر بندگان خوب خدا» نامید.

پس از انتشار آن نشریه، جوانان مشکات تا کنون ویژه‌نامه‌ها و ماهنامه‌های متفاوتی را با عنوان‌های «ویژه‌نامۀ همشهری مشکات»، «ویژه‌نامۀ طوبیٰ»، «ژَرفا»، «بهشت پنهان» و «جوان کویر» در این شهر منتشر کرده‌اند تا این شهرِ تازه‌تأسیس عنوان مطبوعاتی‌ترین شهر کوچک شهرستان کاشان را به خود اختصاص دهد.

همزمان با گسترش فضای مجازی، شماری از جوانان شهرِ بندگان خوب خدا به ضرورت تأسیس یک سایت خبری برای این شهر پی بردند و اینگونه شد که در «سی و هفتمین» سال از پیروزی انقلاب اسلامی سایت مشکات آنلاین به عنوان اولین سایت خبریِ بخش مرکزی شهرستان کاشان فعالیت خود را با استعانت از خداوند متعال و حضرت ولی عصر (عج) آغاز کرد و در ۹۵/۳/۱۰ از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز فعالیت گرفت.

در آغاز فعالیت این سایت، اصولی را مبنای فعالیت خود قرار دادیم:

۱- احترام عمیق و اعتقاد به باورهای ملی و دینی و ارزش‌های عامّ انسانی، سنّت ملی و همچنین وفاداری به آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و ارادت نسبت به پیشوای کبیرمان حضرت امام خمینی (س) و نیز رهبر فرزانۀ انقلاب اسلامی و تأکید بر اصول و حدود دیانت و التزام و عمل به مقتضای شریعت.

۲- اعتنای جدی به مشکلات هر روزِ مردم و جامعه که گاه در هیاهو و ازدحام بازارِ سیاست دیده و شنیده نمی‌شود و تفکیک ساحت فردی و اجتماعی
زندگی مردم از حوزۀ مسائل سیاسی و شکافتن لایه‌هایی از دردها و رنج‌های پنهان و آشکار آنها و همچنین تبیـین آرزوهای دینی و ملیِ مردمِ این بوم و بر.
۳- سعی در تفکیک مشکلات واقعی مردم از معضلات پنداری و نگاه کارشناسانه و اولویت‌بندانه به مسائل و پیچیدگی‌های زندگی آنها و تعمیق نگاه‌های دین‌مدارانه و مردم‌سالارانه و تلاش جمعی در راه ایجاد فضایی سالم، پرنشاط و آکنده از امید به آینده.

۴- پرهیز از سیاست‌زدگی و اجتناب از سیاست‌گریزی.

۵- توجـه به مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی منطقه و ژرف شدن در چارچوب حاکمیت دینی، وحدت و امنیت ملی، ثبات سیاسی و قانون اساسی.

۶- اهتمام به گردش و نشر آزاد افکار و اندیشه‌های مردم به‌ویژه نخبگان و تلاش در نشر دیدگاه‌ها، نقدها و نظرهای آنان در چارچوب حفظ هویت دینی و ملی و حدود قانون و باورهای مردم.

۷- توجه به تمدن و فرهنگ ایرانی به مثابه یکی از عناصر هویت در جهان امروز برای رویارویی و مکالمۀ تمدنی با تمدن معاصر غرب و دیگر مَـدنیت‌ها و فرهنگ‌های موسوم و مرسوم.

۸- تأکید بر اصل رسانه‌ای بودن و تفکیک حوزۀ تحلیل از خبر.

۹- بهره‌گیری و تکیه بر زبان رسانه‌ای و تحلیلی، پرهیز از ادبیات لُمپَـن و پایبـندی به حدود دینی و اصول عملی و اخلاقیِ حرفۀ روزنامه‌نگاری.