خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, 29 اسفند , 1398ساعت : 22:43کد مطلب: 19512

دو سازه تاریخی در ورودی‌های نوش‌آباد نصب شد

رئیس شورای اسلامی شهر نوش‌آباد گفت: در راستای زیباسازی و به‌سازی فضای شهری، در آستانه سال جدید، سازه‌های برگرفته از «پیه‌سوز»های کشف‌شده…

رئیس شورای اسلامی شهر نوش‌آباد گفت: در راستای زیباسازی و به‌سازی فضای شهری، در آستانه سال جدید، سازه‌های برگرفته از «پیه‌سوز»های کشف‌شده در شهر زیرزمینی نوش‌آباد در میدان ورودی این شهر نصب شد.

 

سیدمهدی مردانی به ایسنا اظهار کرد: هر دو سازه، بر اساس مطالعات پژوهش‌گران معماری و باستان‌شناسی طراحی شده و توسط مصطفی چاپی، هنرمند مجسمه‌سازی در مدت ۴۵ روز با استفاده از مصالحی از بتن و میلگرد ساخته شده است.

 

وی افزود: «پیه‌سوز» لعابدار سبزرنگ در میدان شهدای گمنام، به ارتفاع یک متر و ۸۰ سانتی‌متر و قطر مخزن یک‌متر و ۵۰ سانتی‌متر ساخته شده که از انتهای دسته تا نوک آتش‌پخش‌کن آن نیز سه متر است.

 

مردانی اضافه‌کرد: سازه دوم نیز پیه‌سوز بدون لعاب است، که در میدان شهدای کارگر نصب شد و یک متر و ۷۰سانتی متر ارتفاع دارد و قطر مخزن آن یک متر و ۲۰ سانتی‌متر و از انتهای دسته تا نوک آتش‌پخش‌کن آن دو متر و ۵۰ سانتی‌متر است.

 

به گفته رئیس شورای شهر نوش‌آباد، به اعتبار آثار تاریخی، کاشان یکی از مراکز تولید سفال شناخته می‌شود و در کاوش‌های حوض‌خانه مسجد جامع نوش‌آباد نیز سفالینه‌هایی به دست آمد که ثابت می‌کند این شهر نیز در دوره صفویه، یک مرکز تولید سفال بوده است.

 

شهر زیر زمینی نوش آباد به عنوان بزرگ‌ترین معماری دستکند جهان یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی است.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.