خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸ساعت : ۰۸:۴۰کد مطلب: 15091

رمز عبور

صادق صدقگو-دکترای مدیریت رسانه: «ﻣﺘﺮﺟﻢ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﮐﺮﺩ؛ هیئت ﮐﻮﺑﺎﯾﯽ ﻣﯽﺧﻮﺍهند ﺑﺎ ﺷﻤﺎ ﻋﮑﺲ ﯾﺎﺩﮔﺎﺭﯼ ﺑﮕﯿﺮند. همه ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﺗﻮ ﮐﺎﺩﺭ…

صادق صدقگو-دکترای مدیریت رسانه:

«ﻣﺘﺮﺟﻢ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﮐﺮﺩ؛ هیئت ﮐﻮﺑﺎﯾﯽ ﻣﯽﺧﻮﺍهند ﺑﺎ ﺷﻤﺎ ﻋﮑﺲ ﯾﺎﺩﮔﺎﺭﯼ ﺑﮕﯿﺮند. همه ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﺗﻮ ﮐﺎﺩﺭ ﺟﺰ ﻣﺘﺮﺟﻢ! (بهشتی) ﭘﺮﺳﯿﺪ ﻣﮕﻪ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﯽﺁﯾﯽ؟ ﮔﻔﺖ: همه ﻣﯽﺩﻭﻧﻨﺪ ﻣﻦ ﺗﻮﺩﻩ هستم، ﺑﺮﺍﯼ ﺷﻤﺎ ﺑﺪ ﻣﯽﺷﻮﺩ. ﺧﻨﺪﯾﺪ؛ ﺑﺎﯾﺪ ﺷﻤﺎ هم ﺑﺎﺷﯿﺪ، ﺩﻗﯿﻘﺎ ﮐﻨﺎﺭ ﻣﻦ! ﮐﺎﺩر ﮐﺎﻣﻞ ﺷﺪ».۱ آینده‌نگری و دوراندیشی مرحوم شهید دکتر بهشتی در این روایت، ترجمانی از وحدت کلمه‌ای است که رمز پیروزی انقلاب اسلامی بود.۲  آرمان «همه با هم» مقدمه نهضت و مقوّمه نظام ما بود و از این‌رو، او به‌عنوان یکی از افراد مؤثر در حلقه اول یاران نهضت و از تئوریسین‌های اصلی انقلاب اسلامی، تداوم انقلاب را فقط با وحدت میسر می‌داند.۳ و از طرفی مرگ این انقلاب را نیز در بی‌تفاوتی می‌بیند.۴ تأکید رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با معلمان مبنی بر حفظ اتحاد مردم و گروه‌های اجتماعی گوناگون و پرهیز از اختلاف و تشتت را می‌توان تأکید به آن آرمان‌ها و نقشه راهی برای عبور از بحران دانست. رهبری در این سخنرانی خود از ملت ایران می‌خواهند که همانند دشمن، آرایش جنگی بگیرند و به خاطر اختلاف‌نظرها و اختلاف سلیقه‌های کوچک، در مقابل یکدیگر قرار نگیرند.۵ این تدبیر بیش و پیش از آنکه نیازمند همراهی اقشار و گروه‌های اجتماعی باشد، پایبندی همه‌جانبه صدر تا ذیل نظام را طلب می‌کند و از این منظر، تأکید ایشان بر همدلی و هم‌زبانی در همه سطوح است؛ توصیه‌ای که با ترویج سکوت، بی‌اعتنایی به یکدیگر و بی‌تفاوتی نسبت به وضع موجود هم‌راستا و برابر نیست. انسجام داخلی همراه با حفظ استقلال سیاسی و هویت تاریخی، دغدغه‌مندی و مسئولیت‌پذیری در عین برادری و برابری، مهم‌ترین تدبیر ملی در شرایط کنونی کشور است؛ تدبیری که بر پایه مصلحت عمومی و همگانی شکل می‌گیرد و ضمن عنایت به نقاط قوت و اشتراکات، از نقطه ضعف و اختلافات نیز احتراز می‌کند. مصلحت عامه مردم شامل قشر یا گروه خاصی نیست که برخی از آن مستثنا شوند یا مصالح افرادی بر مصلحت جامعه ترجیح داده شوند، بلکه بر اساس اصول متعدد قانون اساسی – به عنوان میثاق ملی کشور – هیچ مصلحتی با هر توجیه و به هر بهانه‌ای بر مصلحت عمومی ارجحیت ندارد. امام‌خمینی(ره) در پیام مشهور به «منشور برادری» درخصوص افراد و گروه‌هایی که مصالح شخصی و گروهی خود را بر مصلحت انقلاب ترجیح می‌دهند و بی‌جهت در پی حذف یا تخریب رقیب سیاسی خود برمی‌آیند، بر این باور است که: «حتما پیش از آنکه به رقیب یا رقباى خود ضربه بزند به اسلام و انقلاب لطمه وارد کرده است».۶  او در این پیام، ضمن اشاره به «واسطه‌هایى که فقط کارشان القاى بدبینى نسبت به جناح مقابل است»، بر تألیف قلوب و تلاش برای زدودن کدورت‌ها و نزدیک‌کردن  مواضع خدمت به یکدیگر، تأکید می‌کند.۷ معمای امروز ما، استفاده از ادبیات سیاسی تشنج‌زا و بحران‌آفرین و طرح مسائل نابهنگام و مباحث نسنجیده است و کلید حل این معما، بازگشت به همان آرمان‌های اولیه انقلاب اسلامی است؛ تجلی نگاه توأم با احترام و حسن ظن در همه سطوح و به همه اقشار جامعه با هر گرایش و گویشی، اعتماد عمومی را تقویت می‌کند و عاملی بر تحکیم آشتی ملی است؛ رمز عبوری که با دافعه حداکثری، ثمربخش نخواهد بود.

پی‌نوشت‌ها:
۱- تولایی، مجید؛ صد دقیقه تا بهشت (مجموعه گفتارهای کوتاه و خاطراتی از سیره عملی شهید بهشتی)

۲- صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۹: باید همه این‏‎ ‏رمز را بفهمیم که وحدت کلمه رمز پیروزی است؛ و این رمز پیروزی را از دست ندهیم و ‎‏ـ خدای نخواسته ـ شیاطین بین صفوف شما تفرقه نیندازند.

۳- سخنرانی شهید بهشتی در محرم ۱۴۰۱ هجری قمری

۴- گزیده‌ای از دیدگاه‌های شهید بهشتی، ص ۱۰۹

۵-http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=42410

۶- صحیفه امام، ج‏۲۱، ص:۱۸۰

۷- همان

.
.
منبع: روزنامه شرق، شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.