خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۲۱ خرداد , ۱۳۹۷ساعت : 21:47کد مطلب: 8788

رونمایی از نماد شهر زیر‌زمینی نوش‌آباد

مدیر پایگاه میراث فرهنگی نوش‌آباد از رونمایی نماد مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش‌آباد همزمان با هفته صنایع دستی خبر داد….

مدیر پایگاه میراث فرهنگی نوش‌آباد از رونمایی نماد مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش‌آباد همزمان با هفته صنایع دستی خبر داد.

به گزارش کانال انوش ‌زاد زهرا ساروخانی با اعلام این خبر افزود: طی کاوش های باستان‌شناسی تعداد زیادی «پیه‌سوز» در شهر زیرزمینی نوش‌آباد به‌دست آمده که تماما دارای لعاب فیروزه‌ای بوده و در دو نوع لوله‌دار و پیاله‌ای شکل هستند.

به گفته ساروخانی از این پیه‌سوزها که روغن آن‌ها از عصارخانه‌های نوش آباد تامین می‌شده، برای روشنایی شهر زیرزمینی استفاده می‌شده‌است.

وی افزود: علاوه بر این طی مرمت بناهای تاریخی اطراف ورودی‌های شهر زیرزمینی نیز تعداد زیادی پیه‌سوز با همان فرم و تکنیک نیز به دست آمده است.

ساروخانی خاطر‌نشان کرد: با توجه به فراوانی و تنوع پیه‌سوزهای کشف‌شده، این اثر به‌عنوان نخستین نماد و سوغات شهر زیرزمینی نوش‌آباد معرفی و رونمایی می‌شود و در معرض دید و نمایش علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان داخلی و خارجی این اثر جهانی قرار خواهد گرفت.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.