خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۱۳ تیر , ۱۳۹۷ساعت : 14:50کد مطلب: 9364

ساخت تلسکوپ آماتوری توسط دوتن از دانشجویان دانشگاه کاشان

فریده مازوچی و زهرا لطفی، دانشجویان رشته فیزیک مهندسی دانشگاه کاشان زیر نظر ایرج صفایی مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان اقدام…

فریده مازوچی و زهرا لطفی، دانشجویان رشته فیزیک مهندسی دانشگاه کاشان زیر نظر ایرج صفایی مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان اقدام به ساخت تلسکوپ آماتوری کردند.

مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان گفت: این تلسکوپ از نوع بازتابی نیوتونی با قطر دهانه ۱۱۴ میلیمتر (چهار و نیم اینچ) و فاصله کانونی ۹۰۰ میلیمتر ساخته شده است.

ایرج صفایی اظهار داشت: با توجه به استفاده از چشمی‌های ۲۵ و ۱۰ میلی‌متر، همچنین بارلو ۲x ، بزرگ‌نمایی این ابزار اپتیکی از ۳۶ تا ۱۸۰ برابر قابل تغییر است.

وی با بیان این‌که برای قراول روی اجرام آسمانی از دوربین منظریاب در این تلسکوپ استفاده شده است افزود: استقرار این تلسکوپ از نوع دابسونی است.

مسئول رصدخانه دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: استقرار دابسونی، حرکت لوله تلسکوپ سمتی- ارتفاعی بوده و ساختاری ساده‌تر نسبت به دیگر انواع استقرار تلسکوپ دارد. پایه و مقره تلسکوپ از جنس MDF ساخته شده است.

صفایی هزینه ساخت این تلسکوپ را حدود ۵۰۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود: این ابزار اپتیکی در چهارچوب درس پروژه کارشناسی فیزیک مهندسی، از یک سو با هدف آشنایی با ساختار و عملکرد تلسکوپ‌ها ساخته شده است، و از دیگر سوی برای ایجاد انگیزه در راستای اجرای پروژه‌های عملی و افزودن تجربه ساخت ابزار در رصدخانه دانشگاه کاشان انجام گرفته است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.