خانه ارتباط با ما درباره ما
جمعه, ۱۲ آذر , ۱۳۹۵ساعت : ۱۱:۳۹کد مطلب: 3258

سیاست به صنعت کاشان ضربه زد/ مقوله فرهنگ، دستوری نیست/ مسائل سیاسی مانع استان شدن کاشان است

سید «اصغر ابن الرسول» در گفتگو با «مشکات آنلاین» ورود سیاست به عرصه صنعت را عامل «ضربه خوردن» صنعت کاشان…

سید «اصغر ابن الرسول» در گفتگو با «مشکات آنلاین» ورود سیاست به عرصه صنعت را عامل «ضربه خوردن» صنعت کاشان دانست.

 

ابن الرسول دارای کارشناسی مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی از دانشگاه علم وصنعت ایران ، کارشناسی ارشد مد یریت گرایش سیستم وبهره وری از دانشگاه تهران، و دکترای مهندسی صنایع، گرایش سیستم وبهره وری از دانشگاه علم وصنعت ایران است.

 

او تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در کاشان گذرانده است. از همان اوائل  سال ۵۱ وارد فعالیت‌های  سیاسی شده و در  سال ۵۴ به گروه «منصورون» پیوسته است. ابن الرسول در همان سال مخفیانه به پاکستان واز آنجا به سوریه ولبنان رفته و با معرفی شهید چمران در ارتش سوریه، امل  و  الفتح آموزش نظامی می‌بیند و به ایران بر‌می‌گردد.

 

فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کاشان و مهاباد، معاونت برنامه ریزی عملیات ستاد مشترک سپاه، مسئولیت طرح وعملیات نیروی معاومت بسیج، معاونت پژوهشی دانشگاه امام حسین (ع)، معاونت تجقیقات اداره تحقیقات و خودکفایی سپاه، ریاست دانشکده علوم انسانی  دانشگاه امام حسین، مشاور وزیر دفاع و رئیس دفترهمکاریهای علمی، ریاست مجتمع دانشگاهی مواد دانشگاه صنعتی مالک اشتر و معاونت طرح و برنامه شرکت سرمایه گذاری خوارزمی تنها بخشی از مسئولیت‌های او در دوران انقلاب اسلامی است.

 

در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات تهران، غرفه مردم کویر و مشکات آنلاین میزبان «علی اصغر ابن الرسول» بود.

 

هرچند که به گفتگو تمایلی نداشت اما سرانجام به پرسش‌های ما پاسخ داد.

 

از نویسنده کتاب «تاریخ انقلاب اسلامی در کاشان» پرسیدیم:

 

اگر در کاشان رسانه داشته باشید بیشتر به چه مسائلی می‌پردازید؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در کاشان مطرح است مساله اشتغال جوانان این شهرستان است. باید در یک محیط آرام یک سری انسان‌های کارآفرین را برای سرمایه‌گذاری در این شهر تشویق کرد و یا اینکه از جوانان خواست با ایجاد تشکل‌های مختلف خودشان به این مساله بپردازند. مساله بعدی مساله فرهنگی است که ما باید به آن توجه ویژه داشت. مساله بعدی، توسعه کل کاشان است که اگر موضوع اول حل شود خود به خود توسعه هم محقق می‌شود. الان کاشان در زمینه گردشگری پتانسیل خوبی برای توسعه دارد.

 

کاشان همواره شهر صنعتی بوده اما امروز موضوع اشتغال به مساله این شهر تبدیل شده است. علت چیست؟

ابن الرسول

سید اصغر ابن الرسول دفتر یادبود غرفه مشکات آنلاین و مردم کویر را امضا کرد

مهمترین مساله‌ای که به صنعت کاشان ضربه زد، وارد شدن مساله سیاست به مساله صنعت بود. برای نمونه مساله شرکت ریسندگی را می‌توان مطرح کرد. افرادی روی کار آمدند که مناسب نبودند و منافعی را دنبال می کردند که نهایتا به وضعیت نامناسب کارخانه منتفی شد. مدیران برخی از صنایع هم به جای اینکه بخشی از سودشان را در راستای توسعه شرکتشان هزینه کنند در تجمل‌گرایی و رفاه هزینه کردند و بسیاری از سرمایه‌ها راکد شد. البته کاشان باز هم می تواند یک شهر صنعتی باشد. سایپای کاشان در حال فعالیت است و بحث مشارکت با خارجی ها هم در آن کلید خورده که امیدواریم باعث رشد منطقه شود.

 

برای حل این مشکل چه پیشنهادی دارید؟

باید تشکل‌هایی برای جمع‌آوری سرمایه‌گذارها و جوانان تحصیل‌کرده شکل گیرد و اینها با هم لینک شوند و کار ایجاد کنند. باید به تشکیل انجمن‌های توسعه فکر کرد.

 

بر لزوم توسعه فرهنگی کاشان اشاره کردید. به نظر شما بهترین راهکار برای توسعه فرهنگی کاشان چیست؟

برای توسعه فرهنگی کاشان باید به تشکل‌های مردم نهاد اعتماد کنیم. مقوله فرهنگ، دستوری نیست و باید به مردم سپرده شود. می‌توانیم با اعتماد به تشکل‌های مردم نهاد بحث آموزش‌های شهروندی را دنبال کنیم.

 

عنوان «استان کاشان» را برای غرفه انتخاب کرده‌ایم. چگونه می‌توان این انتظار دیرینه مردم کاشان را محقق کرد؟

ظرفیت‌های کاشان از قزوین و سمنان بالاتر است و می‌تواند تبدیل به استان شود اما مسائل سیاسی مانع شده است و الا ظرفیت‌های کاشان از برخی استان‌ها هم بالاتر است. برای استان شدن کاشان باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد و هرکسی بخشی از کار را پیش ببرد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.