خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, ۱۷ آبان , ۱۳۹۷ساعت : 12:20کد مطلب: 11621

شمع تفکر را در دلمان روشن کنیم

«علی‌اصغر شاطری» نویسنده و پژو‌هش‌گر آیین‌ها و آداب کاشان، به آیین شمع‌زنی در روز آخر ماه صفر واکنش نشان داده…

«علی‌اصغر شاطری» نویسنده و پژو‌هش‌گر آیین‌ها و آداب کاشان، به آیین شمع‌زنی در روز آخر ماه صفر واکنش نشان داده و آن‌را بدعنی نو خواند و خواستار تذکر و جلوگیری از برگزاری این برنامه شد.

شاطری در کانال تلگرامی کاشان‌شناس نوشت: آخرین روز ماه صفر، سال‌روز شهادت امام مهربانی‌ها حضرت ثامن‌الحجج علی بن موسی الرضا( ع) است. امام بزرگواری که با تفکرات انحرافی و گروه های مختلف اعتقادی بحث و گفتگو و تبادل نظر می‌فرمودند تا رفتارها و گفتارها و اندیشه مردم جامعه به انحراف و کجروی دچار نشود.

تقریباً حدود یک دهه است که در شام‌گاه آخرین روز ماه صفر، بدعتی نو و تازه، شمع‌روشن نمودن در پشت در و دیوار مساجد در در آخرین ساعات پایانی این شب، در میان گروهی از مردم مذهبی و مؤمن کاشان، به ویژه بانوان محترمه رواج پیدا کرده است و متاسفانه کسی نیست که انحراف این کار ناشایست را گوشزد کند و جلو این حرکت رو به گسترش را بگیرد.

در شامگاه شهادت امام رضا علیه السلام که آغاز اولین روز از ماه ربیع‌الاول است برای برآورده شدن حوایجشان با روشن‌کردن شمع در پشت در و دیوار مساجد و حسینیه‌ها و زیارت‌گاه‌ها، علاوه بر تخریب زیبایی‌های بناها، باعث ایجاد حرکت و رفتاری شده‌اند که در هیچ حدیث و روایتی از بزرگان دینی ذکر نشده است.

چرا باید جامعه دیندار شهر دارالمومنین کاشان، با این همه جلسات روضه‌خوانی و وعظ و خطابه، به سوی سطحی‌نگری برود؟ چرا [جامعه] عقلانیت را که شاخصه گفتار و رفتار و کردار ائمه اطهار علیهم‌السلام است را به فراموشی سپرده است؟

بیایم به جای روشن نمودن شمع‌ها در پشت درهای بسته مساجد، شمع تفکر و اندیشه را در خانه دلمان روشن کنیم و به فرمایشات معصومین علیهم‌السلام و بزرگان دین توجه کنیم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.