خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۵ساعت : 22:08کد مطلب: 3440

عمر، پله ای است

ابوالفضل جنتی: در زندگی برخی از مسایل هست که شاید خیلى ها بدانند و از بس بدیهی است کسی به…

ابوالفضل جنتی: در زندگی برخی از مسایل هست که شاید خیلى ها بدانند و از بس بدیهی است کسی به آن توجه نمی کند.

 

برای همین کسی، برای کسی نمی گوید و کمتر در موردش فکر می شود؛ یکی از  آنها این است : عمر خطى نیست! بر خلاف اینکه می گویند ثانیه ها مى گذرد و وقت طلاست و هر سال یک جشن تولد می گیرند، برخلاف آن که می گویند هر ثانیه به اندازه یک ثانیه میمیریم، آدمها به مرور و به صورت تدریجى پیر نمی شوند.

 

عمر پله اى است. شاید کسى ده سال، بیست ساله بماند، و یک دفعه شکسته شود. درست مثل بقیه چیزهایى که باید تغییرات کمّى در آنها زیاد بشود تا یک دفعه تغییر کیفى در آنها به وجود بی آید. مثل هر چیزى که گرم می شود، گرم می شود، و در یک نقطه به جوش می آید  یا ذوب می شود یا منجمد می شود؛ مثل فنرى که تا یکجا جمع می شود، یا مثل نقطه شکست و ….

 

یک روز از خواب بیدار می شوی و مى بینى عه! چشم هایت دیگر مثل سابق کار نمى کند! یک روز بلند میشوى و مى بینى عه! دستت درد مى کند! و از آن به بعد همیشه درد خواهد کرد یا عینک لازم خواهى داشت. یک روز وقتی توی آینه نگاه می کنی می بینی موی سرت سفید شده، یک روز می بینی صورتت چروک خورده، یک روز مى بینى دیگر حوصله گردش را ندارى. یه روز میرسد که دیگر  چیزی سر ذوقت نمی آورد. یک روز هوس کاری یا چیزی یا غذایی را نمی کنی و …

 

پس مواظب باش! روى پله اى که هستى قدرش را بدان و مراقب باش نیفتی! فکر نکن همیشه همین توانایى ها را دارى ولى کمی از آنها کم می شود. نه! ممکن است بخشى از این توانایى ها را یکباره و براى همیشه از دست بدهى! اگر می خواهى کارى بکنى، مثلاً میخواهى زبان بخوانى، همین امروز بخوان. در پله بعدى شاید دیگر هرگز نتوانى زبان یاد بگیرى. اگر میتوانى بخندى و شاد باشى و بگردى و … الان این کارها را بکن. اینطورى گذشت سن را براى مدتى، که کاملاً نامشخص است، متوقف مى کنى. اگر قرار است به کسی خوبی کنی، همین امروز وقت آن است، معلوم نیست فردا «عمر کی به دنیا باشه» و ….

 

مراقب باش! مصیبت ها و گرفتاری ها ممکن است کمر آدم را بشکنن! سعى کن براى کسى مصیبت و گرفتاری به وجود نیاوری! مراقب اطرافیانت باش تا مصیبت زده نشوى! نمی گویم مرگ دست آدم است، ولى باور کن که می شود مراقب زندگى بود. می شود خودت را و دیگران را در گرفتاری و مصیبت نیندازی. پس مراقب خودت و رابطه هایت و کارهایت باش. اگر کاری یا رابطه ای تو را  به گرفتاری و محنت می اندازد از آن کار یا رابطه صرف نظر کن. تا جایى که می توانى سعى کن روى همین پله ای که هستی  بایستى. براى این کار باید نقطه جوش ات را بالا ببرى! شاید به افزودنى نیاز دارى؟ نمی گویم خلوص خودت را از دست بده، اما شاید باید دلبستگى هاى تازه اى پیدا کنى؟ به گل، به بهار، به یک انسان، یک حیوان، یک برنامه کارى جدید، و هر افزودنى دیگری که بتواند سنگینى مصیبت را کم کند و نگذارد تو منجمد بشوی.

 

خوشا به حال کسانى که در سن بالا هم توانسته اند بچه بمانند. آنها اگر هم از پله عمر سقوط کنند، تازه جوان می شوند. مثلاً در پنجاه سالگى، تازه از بچگى عبور مى کنند و جوان می شوند! لازمه اش این است که در آن سى چهل سال قبل، مثل یک بچه دلشان پاک و ذهنشان آزاد باشد و مثل یک بچه شاد باشند و مثل یک بچه فعال باشند و مثل یک بچه به آینده امیدوار باشند و براى به دست آوردن چیزى که می خواهند جنب و جوش کنند و شور و حال داشته باشند و مثل یک بچه باور کنند که همه چیز به دست آوردنى است و مثل یک بچه از خستگى نترسند و بروند  در شکم هر چیزِ پیچیده و ترسناک.

 

پس قدر پله ای را که روی آن قرار داری بدان. از زندگی ات لذت ببر و سعی کن طوری زندگی کنی که دیگران هم از کنارِ تو بودن، لذت ببرند. فکر می کنم معنای واقعی زندگی همین باشد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.