خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹ساعت : 22:46کد مطلب: 19743

در ایام شیوع ویروس کرونا انجام شد؛

فعالیت بیش از ۳۰ هزار نفر-ساعت در سازمان آرامستان‌ها

یکی از نخستین مجموعه‌هایی که به محض شیوع ویروس کرونا وارد عمل شد شهرداری و یکی از نخستین بخش‌های این نهاد عمومی که در این زمینه تمهیدات مختلفی را در نظر گرفت سازمان آرامستان‌ها بود.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری کاشان، از انجام فعالیت و خدمت‌رسانی در مقیاس بیش از ۳۰ هزار نفر-ساعت توسط این سازمان در ایام شیوع ویروس کرونا خبر داد.

غلامعلی ساران گفت:یکی از نخستین مجموعه‌هایی که به محض شیوع ویروس کرونا وارد عمل شد شهرداری و یکی از نخستین بخش‌های این نهاد عمومی که در این زمینه تمهیدات مختلفی را در نظر گرفت سازمان آرامستان‌ها بود.

وی، با اشاره به نشست مشترک شهرداران و بخشداران منطقه فرهنگی کاشان بزرگ عنوان کرد: الزامات و تمهیدات بهداشتی در مراحلی نظیر تغسیل و تدفین متوفیان یکی از دغدغه‌های جدی متولیان امر در ابتدای وضعیت پیش آمده بود و دلیل آن خطر شیوع و زمینه مساعد آن در هنگام حمل و دفن جسد به شمار می‌رفت.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری کاشان افزود: ضدعفونی متوفیان، کفن، کاور و تمام موارد در تماس با متوفی،‌عمیق‌تر حفر شدن قبور، استفاده از آهک و…تنها بخشی از این تمهیدات محسوب می‌شد.

ساران همچنین تأکید کرد: نکته قابل توجه در مورد دفن و غسل کردن آن در سازمان آرامستان‌های شهرداری آن است که با وجود اجازه شرعی تیمم بیماران کرونایی، اما هیچکدام از متوفیان در این مدت بدون غسل دفن نشده و تمام موازین دینی به صورت کامل برای تمام اموات انجام شده است.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری کاشان، در ادامه به موضوع دفن متوفیان در بخش‌ها و مناطق حومه و اطراف شهر اشاره و عنوان کرد:‌یکی از اقدامات قابل ذکر در این زمینه که البته انرژی فراوانی را نیز از کارکنان سازمان به خود معطوف کرد، اعزام عوامل دفن سازمان آرامستان‌ها به این مناطق به شمار می‌آید که دلیل آن عدم آلوده شدن مردم و نظارت بر اجرای بهداشتی و صحیح تدفین بوده است.

ساران، خاطرنشان کرد:‌پس از عقد قرارداد با شرکت ظفرآفرین و با استفاده از ظرفیت مجموعه‌های دیگر نظیر ستاد انضباط شهری مقرر شد بعد از انجام فرآیند تغسیل اموات در سازمان آرامستان‌ها، متوفیان همراه با عوامل دفن، به مناطق مورد نظر اعزام شوند.

وی، همچنین عدم اجازه ورود افراد به دارالسلام گلابچی در روزهای آخر هفته و انجام مراسم خاک سپاری به صورت محدود را به عنوان تمهید دیگر این سازمان یادآور شد و از همراهی نسبتا خوب شهروندان در این زمینه قدردانی کرد.

ساران با اشاره به ضدعفونی کردن روزانه سازمان آرامستان و محل شست‌وشوی اموات، از کنترل وضعیت سلامتی کارکنان این سازمان به صورت مستمر خبر داد و گفت: با این وجود، اما این ایثارگران گمنام همواره در معرض خطر قرار دارند که نیازمند همراهی بیشتر مردم و توجه بیشتر به شرایط آنان است.
مدیرعامل سازمان آرامستان‌ها در ادامه با تأکید مجدد ممنوعیت دفن اموات در آرامستان‌های سطح شهر و الزام قانونی آن حتی قبل از شیوع کرونا، از عدم توجه این آرامستان‌ها مخصوصا با توجه به شرایط موجود انتقاد کرد.

ساران، ضرورت اهتمام جدی‌تر اداره اوقاف و امور خیریه را خواستار شد و گفت:البته تا زمانی که حمایت قانونی لازم برای برخورد با این تخلفات وجود نداشته باشد، نمی‌توان به اصلاح وضع موجود امیدوار بود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.