خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹ساعت : ۱۷:۲۷کد مطلب: 20113

قرار گرفتن دانشگاه کاشان در طرح ارتقای ۵ دانشگاه بزرگ کشور در تراز بین المللی

رئیس دانشگاه کاشان از قرار گرفتن این دانشگاه در طرح ملی ارتقاء ۵ دانشگاه برتر کشور در تراز بین المللی…

رئیس دانشگاه کاشان از قرار گرفتن این دانشگاه در طرح ملی ارتقاء ۵ دانشگاه برتر کشور در تراز بین المللی خبر داد.

عباس زراعت گفت: بر اساس اعلام معاونت آموزشی وزارت عتف، دانشگاه کاشان عضو وابسته در طرح اقتصاد مقاومتی “ارتقای ۵ دانشگاه و ۵ واحد پژوهشی کشور به تراز بین المللی” قرار گرفت.

وی افزود: در قوانین و اسناد بالادستی کشور و مصوبات دولت، مقرر گردیده است چهار طرح به عنوان برنامه‌های اقتصاد مقاومتی به آموزش عالی کشور واگذار شود که یکی از آنها طرح ارتقای ۵ دانشگاه کشور به تراز بین المللی می‌باشد.

رئیس دانشگاه کاشان خاطر نشان کرد: بر اساس این طرح ، ۱۶ دانشگاه برتر کشور که عمدتا دانشگاه های سطح یک و مستقر در تهران هستند(دانشگاه تهران، دانشگاه شریف، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علم و صنعت و….) از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب گردید و برای قرار گرفتن در میان ۵ دانشگاه بین المللی رقابت می کنند.

زراعت مهم‌ترین شاخص‌های این طرح را نسبت دانشجویان به هیات علمی، درصد دانشجویان خارجی به کل دانشجویان، پژوهشگر پسادکتری به تعداد اعضای هیات علمی، دوره های مشترک آموزشی با دانشگاه های خارجی، نسبت تعداد اسناد علمی نمایه شده به اعضای هیات علمی دانشگاه، نسبت تعداد ارجاعات مقالات چاپ شده در پنج سال اخیر، تعداد مقالات پر ارجاع به اعضای هیات علمی، تحقیقات مشترک بین المللی، اشتغال فارغ التحصیلان، تاثیرات اجتماعی، کارآفرینی و تعداد دانشمندان بین المللی و …. اعلام کرد.

وی افزود: بدون تردید ارتقای این دانشگاه به چنین جایگاهی علاوه بر تلاش اساتید، دانشجویان و ڪارڪنان دانشگاه بدون حمایت خیرین میسر نبوده و در این طرح نیز امیدمان به حمایت های خیرخواهانه خیرین ارجمند است تا بتوانیم زیرساخت های تخقق ۴۲ شاخصی ڪه از سوی دولت برای طرح مزبور تعیین شده است را فراهم نماییم.

دڪتر زراعت اظهار امیدواری ڪرد: تا دانشگاه ڪاشان در راستای تحقق چشم انداز خود (دانشگاه جامعه محور و در تراز بین المللی) بتواند در پایان دوره ده ساله این طرح و زمان خاتمه برنامه ششم توسعه ڪشور، تبدیل به یڪی از ۵ دانشگاه در تراز بین المللی شده و به رسالت های اجتماعی خود از جمله تعاملات بین المللی، افزایش تولید ناخالص ملی، رشد اقتصادی، رفاه عمومی، ڪاهش فقر و آسیب های اجتماعی عمل نموده و به دانشگاهی ڪارآفرین و مؤثر در جامعه تبدیل شود.

رئیس دانشگاه ڪاشان خاطر نشان ڪرد: این موضوع با توجه به سوابق فعالیت‌های بین المللی دانشگاه ڪاشان و جایگاهی ڪه طی چند سال اخیر در نظام های معتبر رتبه بندی دانشگاه های جهان به دست آورده است و نیز پتانسیل اعضای هیات علمی و دانشجویان، دست یافتنی است اما نیازمند فعالیت بیشتر همڪاران و نیز حمایت مسئولان محترم منطقه ای و به ویژه خیرین معزز می باشد.

این فرصتی است ڪه فقط در اختیار چند دانشگاه مرڪز استان می باشد و مناسب است به خوبی مورد توجه و پشتیبانی قرار گیرد.

شایسته ذ;ر است ڪه دانشگاه ڪاشان در چهار سال گذشته همواره جزء ۵ دانشگاه برتر ڪشور بوده و امتیازهای خوبی را در سطح جهانی از جمله رتبه نخست در میان دانشگاه های ڪشور در نظام بین المللی تایمز ;ه معتبرترین نظام رتبه بندی بین المللی است، رتبه دوم در نظام گرین متریڪ، رتبه اول در بهره‌وری پژوهشی، رتبه چهارم در مؤثرترین دانشگاه‌های جهان، رتبه چهارم در تعداد دانشجویان خارجی، قرار گرفتن در میان یک درصد دانشگاه های برتر جهان، دارای ۷ دانشمند بین المللی و …. کسب کرده است.

طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه برتر کشور به تراز بین المللی، بعنوان یک طرح ده ساله، از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ و با ابلاغ معاون اول رئیس جمهور در دستور کار معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.