خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, 8 آذر , 1396ساعت : 18:13کد مطلب: 5401

مانعی برای تحصیل معلولان در مدارس عادی وجود ندارد

۳ دسامبر معادل ۱۲ آذرماه، توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به‌عنوان روز جهانی معلولین نام‌گذاری شده است. هدف از…

۳ دسامبر معادل ۱۲ آذرماه، توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به‌عنوان روز جهانی معلولین نام‌گذاری شده است. هدف از نام‌گذاری چنین روزی ارتقاء حقوق و رفاه افراد معلول در تمام عرصه‌های جامعه و توسعه و افزایش آگاهی از وضعیت افراد معلول در هر جنبه‌ای از زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. بیش از پانصد میلیون نفر در دنیا و یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ایران، به دلایل مختلف از معلولیت رنج می‌برند.

مطابق آمار اداره بهزیستی کاشان بیش از ۴ هزار نفر معلول تحت پوشش ساکن این شهر هستند. موسسه نیکوکاری کاشانه مهر که یکی از فعال‌ترین مراکز آموزشی معلولان کاشان است، به بهانه این روز، یک هفته میزبان مسئولان، مردم و نهادهای اجتماعی خواهد بود تا هرچه بیشتر توانایی‌ها و وضعیت معلولان کاشان را به مردم و مسئولان معرفی کند. در این هفته که از امروز آغاز شد و تا سیزدهم آذرماه ادامه دارد، بازدید از کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی توان‌یابان، اجرای قطعات زیبایی از گروه سرود کاشانه مهر و بازدید و خرید از بازارچه محصولات هنری تدارک دیده‌شده است. کاشانه مهر هرروز تا ۱۳ آذرماه امسال از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ در محل موسسه، واقع در خیابان محتشم، کوچه شهیدان ثابت، جنب مسجد الحسین (میر نشانه) میزبان مردم خواهد بود.

در ساعات اولیه صبح امروز بازدید دانش آموزان دبیرستان غیرانتفاعی قریب از نمایشگاه و مراکز آموزشی کاشانه مهر صورت گرفت. در این بازدید که نقش پررنگی در فرهنگ‌سازی و تعامل با معلولان در جامعه دارد، دانش آموزان و معلمان از توانمندی بچه‌ها به وجد آمده بودند.

 دیدار از کارگاه‌های آموزشی هنری در کنار کلاس‌های درسی و سوادآموزی یکی از نقاط قوت این بازدید بود. متأسفانه یکی از دلایل عدم آشنایی جامعه با معلولین و توانایی آن‌ها، ندیدن آن‌ها در جامعه است. حضور کمرنگ معلولان در شهر، مراکز آموزشی و ورزشی به دلیل عدم مناسب‌سازی معابر و مراکز برای استفاده آن‌ها است. معلولان به‌سختی می‌توانند در مدارس عادی حضورداشته باشند و همچنین از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرده و حتی به‌عنوان تفریح از پارک‌ها استفاده کنند. عدم مناسب‌سازی علاوه بر سختی‌های تردد، هزینه‌های زیادی به خانواده آن‌ها تحمیل می‌کند، به‌ناچار آن‌ها را از حضور منع می‌کند. به همین دلیل سازمان ملل، شعار روز جهانی معلولین در سال ۲۰۱۷ را این‌گونه مشخص کرده است: ” جامعه‌ای پایدار و انعطاف‌پذیر برای همه بسازیم. “

در اولین روز این هفته که به نام معلولان و فرهنگیان نام‌گذاری شده بود، مسئولان آموزش‌وپرورش از کاشانه مهر دیدن کردند. حدادیان سرپرست آموزش‌وپرورش کاشان، به همراه معاونت پژوهش و آموزش نیروی انسانی، اعضای شورای انجمن اولیا و مربیان، اعضای کمیته بهبود مدیریت و نمایندگان مدیران سه مقطع و چندی از کارشناسان این اداره در این دیدار حضور داشتند. به گفته حدادیان در کاشان شش مرکز ویژه دانش آموزان استثنایی داریم که مختص تمامی معلولان در طیف‌های مختلف اعم از نابینا، ناشنوا، معلولین ذهنی، جسمی حرکتی و اوتیسم است. آموزش در این مراکز با همان برنامه درسی و همان کتاب‌ها صورت می‌گیرد. در مدارس استثنایی کاشان حدود ۲۰۰ دانش‌آموز در تمام مقاطع در حال تحصیل هستند، این تعداد به‌غیراز دانش‌آموزانی هستند که در مراکز بهزیستی و مراکز خیریه مثل کاشانه مهر تحصیل می‌کنند.

سرپرست آموزش و پروش کاشان در پاسخ به چگونگی حمایت از این دانش آموزان اذعان داشت متأسفانه بودجه آموزش‌وپرورش کفاف هزینه‌های این مراکز و حمایت بیشتر از این دانش آموزان را نمی‌دهد و خیرین کمک‌های بسیاری به ما می‌کنند و نیاز ما به آن‌ها مستمر است. در آموزش و پروش تلاش می‌کنیم باوجود محدودیت‌های مالی حداقل امکانات و آموزش‌ها را برای این عزیزان فراهم کنیم.

حدادیان اعلام کرد برای ثبت‌نام معلولان جسمی حرکتی و نابینا و ناشنوایان در مدارس عادی منعی وجود ندارد. بعضاً به خاطر محدودیت‌های آن‌ها مربیان اختصاصی حضور دارند. یکی از همین دانش‌آموزان معلول جسمی حرکتی که در مدارس عادی تحصیل می‌کردند، امسال رتبه ۸۰۰ کنکور ریاضی آورد که باعث افتخار شهر ما بودند. ایشان همچنین از رویکرد آموزش‌وپرورش در جهت فرهنگ‌سازی در جامعه و دانش‌آموزان گفت: «هرساله در مرکز شهید فهمیده نمایشگاهی برای معرفی توانمندی‌های معلولان برگزار می‌کنیم و هدف ما این است نشان دهیم یک دانش‌آموز معلول، در صورت آموزش درست توانایی بسیاری می‌تواند داشته باشد. و ترحم و دلسوزی را کنار بگذاریم و بدانیم اگر نعمت سلامتی از ایشان گرفته‌شده، نعمت‌های بسیار دیگری در وجود آن‌ها قرار داده‌شده است که باید ظهور پیدا کنند.»

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.