خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, ۱۲ اردیبهشت , ۱۳۹۸ساعت : ۰۰:۴۸کد مطلب: 15048

در مراسم گشایش «فرهنگ‌سرای بانو»، شهردار کاشان عنوان کرد:

ما مردان نمی‌توانیم به‌جای زنان فکر و برنامه‌ریزی کنیم

حوریه شیوا – صبح دیروز، یازدهم اردیبهشت‌ماه، مراسم گشایش فرهنگسرای بانو به‌عنوان اولین و تنها فرهنگسرای تخصصی بانوان در کاشان،…

حوریه شیوا – صبح دیروز، یازدهم اردیبهشت‌ماه، مراسم گشایش فرهنگسرای بانو به‌عنوان اولین و تنها فرهنگسرای تخصصی بانوان در کاشان، زیر نظر سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری کاشان با حضور شهردار محترم کاشان، ریاست سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری، تنی چند از اعضای شورای شهر کاشان و همچنین جمعی از بانوان فعال اجتماعی شهر، برگزار شد.

شهردار کاشان، در این مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به بانوان و تکریم مقام آن‌ها گفت:

مسئولیت شهرداری، صرفاً به انجام خدمات محدود نیست و این سازمان در حوزه فعالیت‌های اجتماعی، نقشی پررنگ و مسئولیتی سنگین دارد. وظایف خدماتی نیز در راستای جامه‌عمل پوشاندن به مفهوم توسعه بوده و هدف نهایی شهرداری، توسعه همه‌جانبه است.

ابریشمی راد بابیان اینکه توسعه محقق نمی‌شود، مگر اینکه همراه با خدمات، بسترهای فرهنگی نیز به‌طور هماهنگ رشد کنند افزود:

شهرداری، بیشتر نهادی اجتماعی است. توسعه تعاملات اجتماعی و ارتقای فرهنگ عمومی از مهم‌ترین معیارهای توسعه جامعه است که شهرداری به دنبال دستیابی به این امر مهم است. فرهنگ، امری مهم و از مظاهر توسعه‌یافتگی است و ما امروز می‌بینیم که اگر توسعه‌یافتگی در بخش‌هایی از ایران مشهودتر است، حتماً رفتار مناسبی از مردم آن خطه دیده شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه شهرداری به دنبال توسعه ظرفیت‌های اجتماعی، ارتقای فرهنگ عمومی، رفتار پسندیده و قابل‌قبول شهروندان با یکدیگر است، خاطرنشان کرد: بدون کمک مردم، این امر محقق نمی‌شود. ما بخش‌هایی از مسیر را اشتباه رفتیم، چراکه به مؤثرترین رکن جامعه، یعنی بانوان، توجه کمتری داشتیم.

طی این مسیر، بدون حضور، توجه و مسئولیت‌پذیری بانوان ممکن نیست. نیمی از جمعیت جامعه، بانوان هستند که البته تأثیرگذاری‌شان، بیش از ۹۰ درصد است و این مسئولیت خانم‌ها را سنگین‌تر می‌کند.

شهردار کاشان افزود: چهار نهاد در جامعه‌پذیری افراد مسئولیت دارند؛ خانواده، مدرسه، همسالان و رسانه. در این میان، مهم‌تر از همه خانواده است و مهم‌ترین رکن خانواده، مادر و زن است. دلیل اینکه می‌گوییم این فرهنگسرا ویژه بانوان است، این است که کمتر به این بخش از جامعه پرداخته‌ایم. اگر قرار است این قشر،نقش‌آفرین باشند باید بدانیم چه نیازها و دغدغه‌هایی دارند.

وی تأکید کرد: اینجا مرکزی ویژه برای تمام بانوانی است که در جامعه هستند و می‌توانند تأثیرگذار باشند.

وقتی صحبت از بانوان می‌کنیم، صحبت از همه سلایق و همه نیازها می‌کنیم. هیچ خط قرمز و مرزی نمی‌توانیم داشته باشیم، خودی و ناخودی نداریم. این مرکز می‌تواند «پاتوق» برای هر فردی باشد که واژه بانو و زن به او اطلاق می‌شود.

ابریشمی راد افزود: ما مردان به‌جای زنان نمی‌توانیم فکر و برنامه‌ریزی کنیم. این مکان فرصتی برای بروز توانمندی‌ها و نیازسنجی درست برای حضور زنان در جامعه است و ما اکنون دست یاری به سمت همه شما دراز می‌کنیم، به سمت بانوانی که باید بگویند چه اقدامی انجام دهیم تا مؤثر واقع شویم.

در این مراسم همچنین والی زاده، ریاست سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری، گزارشی از عملکرد سازمان ارائه داده و گفت:

فرهنگسرای بانو، پنجمین فرهنگسرای ویژه کاشان بوده و صدمین مرکز تحت نظر این سازمان است.

 در پایان شهردار کاشان، مدیریت فرهنگسرای بانو را به سرکار خانم مهندس محسنی که از فعالان اجتماعی کاشان هستند اهدا کرده و برای ایشان آرزوی موفقیت نمودند.

گفتنی است فرهنگسرای بانو، برنامه‌هایی چون آموزش شهروندی با محوریت بانوان، آموزش مهارت‌های زندگی، توانمندسازی بانوان در حوزه‎های فرهنگی و هنری، ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و تبادل‌نظر از طریق استقرار بخش‌هایی چون کافه کتاب و تالار گفتگو، برگزاری نشست‌های تخصصی ویژه مسائل فراگیر بانوان کاشانی و… داشته و هدف اصلی این مرکز، تلاش برای ارتقای کیفیت زندگی خانواده‌ها و به‌ویژه زنان خواهد بود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.