خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۱۷ اسفند , ۱۳۹۸ساعت : ۰۰:۰۲کد مطلب: 19384

مبارزه با کرونا بسیار سخت و بسیار آسان است

متاسفانه شرایط کاشان بسیار وخیم است، اما مردم توجهی به این موضوع ندارند. مدیران شهری نیاز مبرم به کمک فکری…

متاسفانه شرایط کاشان بسیار وخیم است، اما مردم توجهی به این موضوع ندارند. مدیران شهری نیاز مبرم به کمک فکری دانشگاهیان بویژه اساتید جامعه‌شناسی و روان‌شناسی دارند. همین مقدار بگویم که شرایط فاجعه‌آمیز و اوضاع از کنترل خارج است و باید راهی پیدا کرد.

 

مهم‌ترین موضوع، آگاه‌کردن مردم است که باید خودشان به فکر خودشان باشند. ارتباط بی‌رویه و غیر‌بهداشتی و حضور غیرضروری در اماکن عمومی هر لحظه شرایط را بدتر می‌کند. از همکاران هم خواهش می‌کنم در این ایام از منزل خارج نشوند. در کنترلی که صورت گرفت متاسفانه برخی همکاران در سطح شهر دیده می‌شوند در حالی‌که تعطیل شدند تا در منزل بمانند. دانشگاه رسالت سنگینی بر عهده دارد.

 

همکاران‌مان بویژه در گروه‌های جامعه‌شناسی و روان‌شناسی خوب است در زمینه‌های زیر راه‌کار بدهند؛

چه باید کرد که مردم خطر را جدی بگیرند؟

چه باید کرد که مردم از منازل خود بیرون نیایند؟

چه باید کرد که مردم بهداشت شخصی را رعایت کنند؟

 

مشکل اصلی آن‌گونه که بنده در میدان فهمیدم، آن است که مبارزه با کرونا بسیار سخت و بسیار آسان است؛ سخت همین است که الان انجام می‌دهیم. زیرا بیمارستان‌ها نه تنها درمان نمی‌کنند، بلکه وضعیت را تشدید می‌کنند، چون بیماران عادی نیز از ترس به بیمارستان‌ها هجوم می‌آورند و کرونا می‌گیرند، مضافا بر این‌که تجهیزات و دارو وجود ندارد بلکه اگر در خانه بمانند و مراقبت کنند درمان می‌شوند.

 

آسان است که مردم نترسند، بلکه فقط از منزل بیرون نیایند و مراقب خودشان باشند. (کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من) همان کاری که در بیمارستان انجام می‌شود را می‌توان در منزل انجام داد.

 

مشکل اصلی آن است که باید این موارد را به مردم باوراند. البته افرادی هم هستند که بیکار شده‌اند و قوت و غذا ندارند. وظیفه انسانی ماست در همسایه‌ها و اقوام هر کس را می‌شناسیم کمک‌شان کنیم. اکنون زمان امتحان ماست.

 

دکتر عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.