وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات دولت یازدهم که دیروز (95/6/1) همزمان با هفته دولت به شهرستان کاشان سفر کرده بود در دیدار با امام جمعه این شهر محتوای مستهحن فضای مجازی را زیر 3.5 درصد دانست.

 

«محمود واعظی» در پاسخ به پرسش آیت الله نمازی که از وی درباره صحت آمار 60 درصدی محتوای فاسد در فضای مجازی سوال کرد، گفت: آمار 60 درصدی که ارائه می شود اشتباه است و بر اساس آماری که وزارت اطلاعات در اختیار ما قرار داده و مقام معظم رهبری هم از آن مطلع اند محتوای مستهجن فضای مجازی زیر 3/5 درصد است.

 

واعظی گفت: ما آمار صفحه های مستهجن را ارائه می کنیم حالا ممکن است شخصی آمار بدهد که مطالب غیرمفید 60 درصد است. اینجا هم باید دید غیرمفید چیست؟ ممکن است از سوال را از یک استاد دانشگاه بپرسیم و او هر مطلب غیرعلمی را غیرمفید بداند درحالی که از نظر ما داستان و آشپزی غیرمفید نیست. از نگاه ما مطالب مستهجن مضر است.

 

وزیر ارتباطات دولت روحانی با اشاره به بستر سازی های انجام شده در این دولت توضیح داد: در گذشته 10 درصد از محتوای داخل و 90 درصد از محتوای خارج استفاده می شده است. با تلاشهایی که شده الان 40 درصد از محتوای داخل و 60 درصد از محتوای خارج استفاده می شود. یعنی این 40 درصد شاخصه های اخلاقی مورد نظر ما را دارند. از آن 60 درصد هم تقریبا می توان گفت 17 درصد به تلگرام و 15 درصد به جستجو در گوگل اختصاص دارد پس آن آمار 60 درصدی که ارائه می شود درست نیست.

 

وی با تاکید بر اینکه فضای مجازی برای همه کشورها فرصتها و تهدیدهایی را ایجاد کرده است، گفت: در گذشته تلاش شد که به نوعی که با مسدود کردن و فیلترینگ از تهدیدها جلوگیری شود ولی نشد لذا سیاست دولت افزایش فرصتها و کم کردن تهدیدهاست. بخشی از تهدیدها در دست ماست و ما تلاش می کنیم زیرساختهای لازم را در کشور ایجاد کنیم تا خود سیستم رصد کند و تمام موارد نامناسب را مسدود کند و از طرفی هم باید آگاهی مردم را بالا ببریم و از همه این موارد مهمتر تولید محتوای فاخر است و نیازمندی های مردم در داخل منطقه تامین شود. در داخل کشور مجموعه ای از امکانات ایجاد کنیم که مردم با تعرفه کم و سرعت خوب هرچه را بخواهند در داخل داشته باشند و وقتی همه نیازمندی ها را در داخل کشور داشته باشیم بخشی از تهدیدها رفع می شود.

 

حفظ انقلاب با حفظ روحیات دفاع مقدس ممکن است

 

آیت الله نمازی در این دیدار هفته دولت را به همه دولتمردان و به ویژه به شخص رئیس جمهور تبریک گفت و تاکید کرد که حفظ انقلاب تنها با حفظ روحیات سالهای دفاع مقدس ممکن است.

 

نماینده ولی فقیه در كاشان یادآور شد: اگر در دوران دفاع مقدس همه از گرفتن پست و مقام فراری بودند و آن به یكدیگر حواله می كردند، اما امروز برای رسیدن به پست و مقام در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شورای شهر برای رسیدن به پست و مقام با یكدیگر مسابقه دارند در حالیكه مقضای اخلاق انتخابی حكم می‌كند چنانچه رقیب انتخاباتی شرایط بهتری داشت، میدان را او واگذار كند.
آیت الله نمازی با یادآوری این فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینكه در آستانه تشكیل دولت تمدن اسلامی هستیم، اذعان كرد: تمدن اسلامی با این روحیات و ذهنیات سازگاری ندارد.
وی شهید رجایی و باهنر را الگوی تمام عیار برای دولتمردان دانست و یادآور شد: شهید رجایی شخصیتی ساده و متواضع بود كه هنگام تنفیذ حكم ریاست جمهوری ایشان از سوی امام خمینی(ره) گفت، من مقلد امام، فرزند مجلس و خادم ملت هستم.
نماینده ولی فقیه در كاشان در مورد موضوع ارتباطات عنوان كرد: در نظام تكوین و در نظام آفرینش آنچه كه حاكم است ارتباطات است و چنانچه عالم هستی را از دریچه عارفانه نگاه كنید همه عالم هستی با یكدیگر ارتباط دارند.
وی با بیان وجود دو نوع ارتباط حق و باطل، گفت: ارتباط حق، رابطه انسان با هستی و آفریدگار و رابطه كمال و سالمی است كه سبب هجرت از ظلمات به روشنایی و نورانیت و تكامل و نهایتا سعادت است اما رابطه باطل، رابطه با طاغوت و شیطان و پیروان شیطان است كه باعث شهادت جامعه می شود.
آیت الله نمازی اصل ارتباط را ضروری و عامل تكامل و سعادت و حیات دانست و بر تعریف نوع ارتباط تأكید كرد و اذعان كرد: امروز ارتباطات در سطح جهانی و بین المللی در دست صهیونیستها و استكبار و شیطان بزرگ است و تمام ارتباطات بین المللی اعم از صوتی و مكتوب را در اختیار خود گرفته اند و سایر ارتباطات در كشورهای جهان را هدایت و پشتیبانی می‌كنند.
وی افزود: ما به لحاظ ارتباطات در عرصه جنگ نرمی قرارداریم كه باید از سوی متخصصان ارتباطات تدبیر شده و نقاط قوت و ضعف دشمن و نقاط قوت و ضعف خود در عرصه ارتباطات شناسایی مدیریت و تعریف و تدبیر شود.