خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, 22 شهریور , 1397ساعت : 22:24کد مطلب: 10543

مرمت بام‌های خانه تاریخی بارفروش در کاشان

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از مرمت پشت‌بام خانه تاریخی بارفروش خبر داد. به گزارش روابط عمومی این اداره «محسن…

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از مرمت پشت‌بام خانه تاریخی بارفروش خبر داد.

به گزارش روابط عمومی این اداره «محسن جاوری» با تاکید بر این‌که خانه تاریخی بارفروش به «خانه سفال» تبدیل شده است، اذعان داشت: مرمت پشت‌بام‌های این خانه با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی در حال انجام است.

جاوری قدمت این خانه را مربوط به دوره قاجار دانست و افزود:خانه تاریخی بارفروش در محله معروف و تاریخی پشت مشهد زیر گذر آقا قرار دارد. سرداب، فضاهای شاه نشین، هشتی ورودی و ایوان تابستانی فضاهای اصلی این خانه تاریخی هستند.

مسئول دفتر فنی میراث فرهنگی کاشا نیز درباره این خانه گفت:‌ بخش اندرونی خانه کاملا از بخش بیرونی مستقل بوده و در دو حیاط جدا از هم قرار دارند. فضاهای اندرونی خانه به شیوه چهار طرف ساخت و در یک طبقه حول حیاط اندرونی قرار گرفته‌اند، و حیاط بیرونی به صورت دو طرف ساخت و در یک طبقه بنا شده است.

به گفته «سمیه فرهادی» سبک‌سازی بام‌ها، انتقال خاک و لایه‌های فرسوده بام به بیرون از خانه، استحکام‌بخشی سقف‌ها،اجرا و اصلاح چفت بام، اجرای غوره گل برای شیب‌بندی و اجرای اندود نهایی کاه‌گل پشت‌بام‌ها در دو لایه از اقدامات مهم این پروژه مرمتی است.

در کاشان بیش از ۷۰۰ خانه تاریخی وجود دارد که ۹۰ مورد از آن‌ها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
خانه تاریخی بارفروش در تاریخ ۱۳۷۹/۱۲/۲۵ به شماره ۳۰۵۹ در فهرست آثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.