خانه ارتباط با ما درباره ما
چهارشنبه, 14 شهریور , 1397ساعت : 08:17کد مطلب: 10380

مرمت  بخشی از دیواره‌های برج  و باروی سلجوقی کاشان

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از مرمت بخشی از دیواره‌های برج و باروی سلجوقیان در شهر کاشان خبر داد. به…

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از مرمت بخشی از دیواره‌های برج و باروی سلجوقیان در شهر کاشان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی این اداره «محسن جاوری» با اعلام این خبر گفت: مرمت‌بخشی از دیواره برج و باروی سلجوقیان با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و در حال انجام است.

جاوری تاکید کرد: برج و باروی  سلجوقی از بناهای سلطان جلال‌الدین ملکشاه سلجوقی (۴۵۵- ۴۸۵) است که در سمت غرب کاشان متصل به باروی شهر ساخته شده، دارای حصار و باروی ضخیم و معتبر با هشت برج مدور مرتفعی بوده است و آثار و بقایای به‌جا مانده از آن در نقاط مختلف شهر کاشان مشهود است.

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان افزود: برج و باروی این قلعه نقش مؤثری در وضع نبرد و سرنوشت مهاجم و مدافع آن داشته است. از آن جمله در قرن حاضر همزمان با هرج‌و‌مرج‌های اوایل مشروطه که کاشان قریب به پانزده سال گرفتار تاخت و تاز یاغیان گردید، قلعه جلالی نیز شاهد آخرین صحنه‌های نبرد این ماجرای خونین بود.

جاوری ادامه داد: اجرای داربست فلزی، تراشیدن اندودهای فرسوده بدنه، اجرای گچ و خاک، کف‌مال بدنه، اجرای اندود کاهگل بدنه، اجرای عملیات موریانه‌زدایی به روش ایجاد سد شمیایی از اهم  اقدامات این پروژه مرمتی است.

  مجموعه قلعه جلالی و یخچال‌های مجاور آن در تاریخ  ۰۳/۱۲/۱۳۳۵  به شماره ۱۳۵۰  و همچنین قسمت‌های باقیمانده از برج و باروی در نقاط مختلف شهر در تاریخ  ۱۱/۱۱/۱۳۵۵ به شماره ۱۳۵۷  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند .

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.