خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹ساعت : 23:14کد مطلب: 19713

مشاهده یک کرکس مصری در حال انقراض در کاشان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از مشاهده یک بهله کرکس مصری در حال انقراض در زیستگاه‌های طبیعی این شهرستان خبر داد.   به…

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از مشاهده یک بهله کرکس مصری در حال انقراض در زیستگاه‌های طبیعی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش موج، حسین خادمی گفت: یک کرکس مصری از گونه‌های بسیار نادر و در حال انقراض در زیستگاه‌های طبیعی شهرستان کاشان مشاهده و ثبت شد.

 

به گفته وی مشاهده این گونه در شهرستان کاشان می‌تواند خبر بسیار خوبی برای دوستداران محیط زیست باشد و بیانگر ظرفیت ارزش‌مند این شهرستان در زمینه تنوع زیستی و جلب گردشگر طبیعی و پرنده‌نگری است.

 

کرکس مصری از تیره عقابیان و یکی از چهار گونه و کوچک‌ترین کرکس ایران است و از محدوده شبه قاره هند خاورمیانه تا شمال آفریقا و جنوب اروپا پراکندگی دارد که به کرکس سفید و کرکس فرعون نیز معروف بوده و تنها گونه از جنس Neophron در جهان است که در فهرست اتحادیه جهانی حفاظت از حیات وحش (IUCN) از سال۲۰۰۷ در خطر انقراض (EN) قرار دارد.

 

طرح بدن کرکس مصری در حال پرواز، بال‌های دراز مستقیم و نوک‌تیز به رنگ سیاه و سفید و دم سه گوش سفید مشخص است.

 

سر و گلوی پرنده بالغ پوستی زردرنگ و بدون پر است و سر و گردنش را انبوهی از پرهای کوتاه و فشرده می‌پوشاند پر و بالش سفید چرک و شاه‌پرهای نخستین آن سیاه‌رنگ است.

 


 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.