خانه ارتباط با ما درباره ما
سه شنبه, ۴ دی , ۱۳۹۷ساعت : 02:30کد مطلب: 12807

مشکل آب ۹ روستای کاشان برطرف شد

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی کاشان گفت: مشکل کمبود و قطعی آب آشامیدنی ۹ روستای این شهرستان با کف‌شکنی…

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی کاشان گفت: مشکل کمبود و قطعی آب آشامیدنی ۹ روستای این شهرستان با کف‌شکنی ۹ حلقه چاه برطرف شده است.

علیرضا صبوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آب روستاهای ازناوه، علوی، علی‌آباد، قه، کله، برزآباد، و باریکرسف بخش نیاسر، ویدوج بخش برزک و الزگ بخش قصمر با کف‌شکنی ۹ حلقه چاه به بیش از ۶۰ لیتر بر ثانیه افزایش یافت.

صبوری هزینه کف‌شکنی چاه‌ها و همچنین در مواردی خط انتقال را افزون بر هفتصد میلیون تومان عنوان کرد و افزود این مبلغ از محل اعتبارهای استانی، تملک دارایی و ملی تامین شده است.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان کاشان اضافه کرد: جمعیت دائم این روستاها در مجموع یک هزار و ۱۰۰ خانوار می‌باشد.

وی همچنین کمبود آب در روستاهای یحیی‌آباد، اسدآباد، مهرآباد، سرنج و کوه‌سنج از توابع بخش مرکزی کاشان را یادآور شد و توضیح داد: با توجه به این‌که جمعیت این روستاها نزدیک به ۵۰ خانوار بیشتر نیست، ۵۰ مترمکعب آب آشامیدنی مورد نیاز آن‌ها با تانکرهای سیار دولتی و خصوصی به صورت ماهانه تامین می‌شود.

به گفته صبوری ۳۹ حلقه چاه، ۱۴ چشمه و ۱۲ رشته قنات آب آشامیدنی ۱۴ هزار و ۶۰۰ مشترک در ۵۵ روستای شهرستان کاشان با پنج هزار و ۶۰۱ خانوار را تامین می‌کند.

شایان توجه است که اکثر روستاهای یادشده در مناطق کوهستانی کاشان قرار دارند که سالیان سال نزولات فراوان جوی در زمستان و بهار آب چشمه‌ها و رشته قنات‌های آن‌ها را تامین می‌کرد و کمبود آب در این بخش از شهرستان کاشان واژه نامانوسی بود.

در عین حال در بخش کویری کاشان با توجه به گرمای بیش از حد احتمال کمبود آب در فصل تابستان وجود داشت. اما تغییر اقلیم، تغییر الگوی کشت و مهاجرت روستاییان به شهرها باعث شد اغلب روستا‌های بخش کوهستانی کاشان با مشکل کمبود آب حتی برای آشامیدن مواجه شوند و بخش عمده ای از زراعت و کشاورزی این روستاها نابود شده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.