خانه ارتباط با ما درباره ما
شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۶ساعت : 23:45کد مطلب: 5419

مهرورزی هنرمندان در کاشانه مهر

سومین روز هفته گرامیداشت معلولان در کاشانه مهر رنگ و بوی دیگری داشت؛ شور و هیجان هنرمندان و ورزشکاران در…

سومین روز هفته گرامیداشت معلولان در کاشانه مهر رنگ و بوی دیگری داشت؛ شور و هیجان هنرمندان و ورزشکاران در فضای صمیمانه کاشانه مهر، توان‌یابان را هم سر شوق آورده بود که باوجود سرمای حیاط، دورتادور دور ایوان‌ها به تماشا بنشینند.

 

حضور رئیس اداره ورزش و جوانان کاشان به همراه روسای هیئت‌های ورزشی مختلف از یک‌سو و از سوی دیگر هنرمندان که یکی از برنامه‌های رونمایی خانه تئاتر را به کاشانه آورده بودند، گرمابخش این روز پاییزی بود.

 

پس از بازدید مهمانان از کارگاه‌ها و اجرای سرود و دل نوشته‌های توان‌یابان کاشانه مهر، مراسم رونمایی از پوستر بینوایان با همراهی هنرمندان و مسئولان فرهنگی هنری کاشان برگزار شد.

 

«بهمن صادق پور»، پیشکسوت تئاتر کاشان که پس از اجرای سرود توان‌یابان به روی سن آمد، با خواندن چند بیتی از مولوی احساسات خود را بیان کرد و گفت با شنیدن سرودهای شما دگرگون شدم؛ ناراحتم که چرا با وضو نیامده‌ام! اینجا باید با وضو وارد شویم.

 

طراحی جشنواره‌ای برای استعدایابی ورزشی معلولان کاشانی

سلامیان ریاست اداره ورزش و جوانان کاشان با اشاره به همیاری توان‌یابان به همدیگر، به نکته‌ مهمی اشاره داشت؛ که ما خدمتگزاران مردم باید این روحیه همیاری را از توان‌یابان یاد بگیریم. چه زیبا به همدیگر در کارها یاری می‌رسانند،چیزی که نیاز جامعه ماست همین همکاری است.  ما در حوزه اجتماعی هرکدام رسالتی داریم، ما باید این همکاری را یاد بگیریم.  ما همدیگر را یاری نمی‌کنیم. تمام تلاشم را می‌کنم که این همکاری را با دیگر مسئولان داشته باشم.

 

سلامیان در ادامه از برنامه اداره ورزش و جوانان برای استعدادیابی و تشویق به حضور بیشتر توان‌یابان در حوزه‌های ورزشی گفت که بعد از بازدیدها با همفکری همکاران پیش‌بینی کردیم جشنواره‌ای در همین فضا بر اساس توانایی‌های ورزشی توان‌یابان داشته باشیم و از دل همین جشنواره استعدادها شناسایی شود و به رشته‌های ورزشی معرفی شوند.

 

در کاشان رشته‌های تیراندازی، تنیس روی میز، والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر و دومیدانی و بوچیا برای معلولان فعال است و آماده هستیم بر اساس نیاز توان‌یابان زیرساخت هر رشته دیگری را در کاشان مهیا کنیم.

 

رئیس اداره ورزش و جوانان کاشان در ادامه افزود انشالله با مسئولین اینجا تبادل اطلاعات کرده و هرچه زودتر این جشنواره استعدادیابی را داشته باشیم.

 

به گفته سلامیان هیئت معلولین و جانبازان کاشان بسیار فعال است و هر امکاناتی اعم از سالن و مربی در اختیار اداره ورزش و جوانان باشد، برای این عزیزان کاملاً رایگان است و  قول می‌دهیم اگر زیرساخت دیگری نیاز معلولان باشد پس از نیازسنجی با حداقل هزینه این بستر را فراهم کنیم.

 

تمام معلولان علاقمند برای استعدادیابی ورزشی مراجعه کنند

سربندی رئیس هیئت معلولین و جانبازان کاشان در ادامه صحبت‌های سلامیان، از تمامی معلولان دعوت کرد تا برای استعدادیابی و شرکت در رشته‌های ورزشی به هیئت جانبازان و معلولین مراجعه کنند و افزود ما آمادگی داریم هر معلولی که توانایی ورزش کردن داشته باشند را تحت پوشش قرار دهیم کنیم. کاشان در رشته‌های تنیس روی میز، والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر، دومیدانی برای معلولان فعال است و در این رشته‌ها می‌خواهیم معلولان حضور فعال‌تری داشته باشند، چون شرایط مهیاست و برای مربی، سالن و البسه ورزشی هزینه می‌کنیم. تنها مشکل ایاب و ذهاب این عزیزان برای تمرین هاست که تربیت‌بدنی توان مالی برای پرداخت هزینه ایاب و ذهاب را ندارد.

 

سربندی در پاسخ به سوال خبرنگار کاشان نیوز برای سالن بدنسازی و استخر معلولان گفت متاسفانه باشگاه بدن‌سازی دولتی در شهرستان نداریم تا به‌صورت رایگان در اختیار همه معلولان قرار دهیم و این باشگاه‌ها خصوصی هستند. به همین خاطر با باشگاه بدن‌سازی قرارداد بستیم تا معلولان ورزشکار به تشخیص مربی خود بتوانند به صورت رایگان از سالن استفاده کنند. استخر هم به همین صورت، تنها می‌توانیم بلیط نیم‌بها به معلولان برای آب‌درمانی اختصاص دهیم، چون هنوز مربی شنای معلولان در کاشان نداریم. البته درصدد هستیم تا امکان شنای معلولان را فراهم کرده و مربی مخصوص برایشان بیاوریم.

 

به گفته رییس هیئت جانبازان و معلولین  بیش از ۱۲۰ معلول و جانباز در کاشان ورزش می‌کنند که حدود سی نفر از آن‌ها در سطح قهرمانی کشور و حتی قهرمان جهان رتبه دارند. خانم هدایی قهرمان دومیدانی در پرتاب وزنه، آقای رمضانعلی زاده عضو تیم ملی بسکتبال با ویلچر، خانم‌ها سخایی و اکبر زاده عضو تیم ملی والیبال نشسته و بسیاری از عزیزان دیگر که عنوان قهرمان کشوری دارند، کاشانی هستند.

 

 نیاز به همفکری برای توسعه فرهنگی معلولین

والی زاده رییس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان، دیگر مهمان کاشانه مهر بود. او در ابتدای سخن خود یادآور شد در فرهنگ لغ ت معلول را کم‌توان و ناتوان معنی می‌کنند، اما از شما سوالی دارم که من ناتوان‌ترم یا این عزیزان؟

او در ادامه مسئولیت خود را در سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری پرداختن به نیازهای تمامی افراد جامعه دانست و گفت معلولان هم بخشی از این جامعه هستند. نگاه ما توسعه‌ای، فراگیر و همه جانبه است. ما  با کمک این مرکز میتوانیم نیازسنجی کنیم که معلولین به چه نیاز دارند؟

والی زاده افزود من شعاری را سرلوحه کارم قراردادن که باهدف تقویت نهادها اجتماعی، مردم‌نهاد و شبکه‌سازی است. ما باید برای شبکه‌سازی با طیف‌های مختلف جامعه ارتباط برقرار کنیم، معلولین در جامعه ما طیف وسیعی هستند. در این راه نیاز به همفکری داریم. پیشنهاد می‌دهم از میان فعالان این حیطه، تشکلی مردم‌نهاد برای حمایت و توسعه فرهنگی معلولین شکل گیرد تا ما مسئولان شهری را در این راه یاری کرده و نیاز معلولان را به ما بشناسانند.

 

رییس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان در انتها تاکید داشت ما باید برنامه‌هایمان را رویکردمدار پیاده کنیم. دیگر زمان آن گذشته تا یک موضوع(مثلا حمایت از معلولان) را در قالب نمایش اجرا کنیم و شهرداری از آن حمایت کند. باید بسته به راهبردها و سیاست‌ها فعالیت‌های فرهنگی هنری خود این عزیزان را طراحی و حمایت کنیم. حمایت از هنرهای دستی معلولان،  تئاتر و سرودهای معلولین باید وظیفه ما باشد. برای حمایت از کارهای هنری آن‌ها آماده هستیم و نیازمند یاری و همفکری فعالین این عرصه هستیم.

 

در پایان مراسم با حضور هنرمندان تئاتر کاشان رونمایی و امضای پوستر نمایش بینوایان به کارگردانی رضا آخوند نصیری، صورت گرفت. این نمایش از ۱۵ آذر تا ۵ دی هر شب در تالار فرهنگ کاشان، خیابان نطنز اجرا می‌شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.