خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۲۰ آبان , ۱۳۹۸ساعت : 13:26کد مطلب: 18598

به مناسبت زادروز «حاج جعفر رسول‌زاده» چهرۀ ماندگار ادبیات آیینی کشور

میراث‌دارِ پدر

صادق صدقگو: از آن روز، بیست و اندی سال گذشته است. صبح تاسوعا بود و «حاج اصغر فتاحی» روی چهارپایه…

صادق صدقگو: از آن روز، بیست و اندی سال گذشته است. صبح تاسوعا بود و «حاج اصغر فتاحی» روی چهارپایه مداحی رفت و به عادت همه مداحان اهلبیت(ع)، کاغذ شعرهایش را بیرون آورد. بچه های هیات مشغول عزاداری بودیم که حاج اصغر گفت: «این شعرها سینۀ تَر میخواد، یعنی میشه سینه زد و گریه کرد، بیتها و مصراعهاش خودش مداحی میکنه برا شما. خدا سلامتی بده به جعفرآقای رسول‌زاده مون که همین الان شعرها رو با چشمان اشکبارش به من داد وگفت: همین امروز سرودم و… یا علی.»

حاج اصغر شروع به مداحی کرد و در میانه سینه‌زنی، مرد لاغر اندام و میانسالی را دیدم که در گوشه بازار، به دوچرخه رالۀ قدیمی تکیه داده و سرش را به دیوار گذاشته و شعرها را همراه حاج اصغر می‌خواند و اشک امانش نمی‌داد.

همان مردی بود که در جلسات یاحسین(ع) پشت تریبون می‌رفت و ما نوجوانانی که فقط برای مداحی به جلسات صبح جمعه می‌رفتیم، حوصله‌ای برای شنیدن شعر نداشتیم و فقط «های های» و «وای وای» مداحان، شور و هیجان ما را تخلیه می‌کرد.

و اینجا بود که «حاج جعفر» را شناختم.

مردی به غایت متواضع و فروتن که اگر کسی او را نشناسد، هرگز باور نمی‌کند که با «چهره ماندگار» ادبیات آیینی کشور روبه‌روست. فردی که تا کنون بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب از اشعارش – که بخش قابل توجهی از آنها اختصاص به مدایح و مراثی اهلبیت (ع) دارد – منتشر شده اما شهوتِ شُهرت، بین او و شرافت فاصله‌ای نینداخته است.

شاعری مهربان و مشفق، بی‌ادعا و بدون توقع که تزویر و تظاهر، نفاق و سالوس در قاموس شخصیت او راهی ندارد، «فرهنگ» را برای خود همچون پله‌ای برای کسب نام و نان نکرده است و خانه‌ای ساده در انتهای بن بستی در خیابان مدرس، تنها دارایی دنیوی‌اش و حجتی بر منزلت فکری و مرتبت فرهنگی اوست.

«جعفر رسول‌زاده» از جنس «فرهنگ» است و حتی در مرثیه‌سرایی نیز به دور از ترویج افراطی‌گری، «فرهنگ‌سازی» کرده و در شورآفرینی، از شعور حسینی (ع) غفلت نمی‌کند.

در روزگاری که بروز رفتارهایی از «علی رسول‌زاده» – به عنوان یک فرهنگی بازنشسته – انتقادات شدیدی را در میان فرهیختگان خصوصاً اصحاب فرهنگ و هنر شهرمان بر انگیخته است، می‌توان ادعا کرد که «حاج جعفر» سهم بیشتری از میراث معنوی و ماندگار پدر بزرگوارش «حاج محمد آقا» را به ارث برده است. پدری که ممکن است همۀ کارهایش بدون عیب و نقص نباشد اما هزاران خاطرۀ نیک در دل مردمان شهرمان به یادگار گذاشته و این «حاج جعفر» است که می‌تواند یاد و نام «حاج محمدآقا» را بیش از پیش زنده نگه‌دارد.

و امروز زادروز «حاج جعفر» پسر «حاج محمدآقا» است.

چهره ماندگار و شاعر آیینی شاخص کشوری که (همچون ده‌ها استاد دیگر از همشهریان‌مان) اگر در کاشان نبود، قدر می‎دید و بر صدر می‌نشست اما شاید جبر روزگار بود در کاشان بماند تا نه در گفتار که در پندار و کردار نیز نام پدرش را زنده نگه‌دارد.

آری؛

زنده است کسی که در دیارش

مانَد پسری به یادگارش

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.