خانه ارتباط با ما درباره ما
یکشنبه, ۱۶ دی , ۱۳۹۷ساعت : 20:41کد مطلب: 13130

میزگرد «بررسی جرایم زیست محیطی» در ایرنا کاشان برگزار شد

میزگرد بررسی راهکارهای پیشگیری و مقابله با جرایم زیست محیطی، با حضور مسئولان و کارشناسان این حوزه، در خبرگزاری جمهوری…

میزگرد بررسی راهکارهای پیشگیری و مقابله با جرایم زیست محیطی، با حضور مسئولان و کارشناسان این حوزه، در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) کاشان برگزار شد.

حسین خادمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست، محمدمهدی شریفی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، خسرو اعتماد مدیرعامل جمعیت کویر سبز کاشان و ابراهیم رحمانی‌منش کارشناس مسائل محیط زیست در این میزگرد حضور داشتند.

آلایندگی صنایع، تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی، ساخت‌و‌سازهای بی‌رویه، قاچاق، چرای دام و شکار غیرمجاز، بهره‌برداری نادرست از معدن‌ها و منابع آبی در کنار توسعه نامتوازن، فقدان استفاده از فناوری‌های نوین، تغییر اقلیم، تعداد و قوت ناچیز سمن‌ها، کمبود نیروی دستگاه‌های ذیربط و فقدان قوانین حمایتی از جمله جرایم و کاستی‌های حوزه محیط زیست عنوان شد.

همچنین مسئولان و کارشناسان حاضر در این میزگرد، بر لزوم بازنگری، اصلاح و وضع قوانین سختگیرانه و بازدارنده، تلاش برای حرکت در مسیر توسعه پایدار، توجه جدی به پیوست زیست محیطی طرح‌ها، ایجاد زمینه‌های تقویت فعالیت کمی و کیفی سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌های مسئول، اصلاح استانداردها و سیستم حمل و نقل، تشویق حامیان محیط زیست و منابع طبیعی، تقویت مطالبه‌گری مردم، آموزش جدی با استفاده از ظرفیت و مسئولیت اجتماعی رسانه‌ها، تریبون‌های مسجدها و نمازهای‌جمعه و گنجاندن آموزش‌های محیط زیست در کتاب‌های آموزشی دانش‌آموزان، دانشجویان و حوزه‌های علمیه تاکید کردند.

بروز جرایم گوناگون زیست محیطی این روزها شمال تا جنوب کشور در لا‌به‌لای ستون خبری رسانه‌ها، پایگاه‌های خبری روابط عمومی‌های دستگاه‌های ذی‌ربط و صفحه‌های مجازی دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کند که البته بخشی از این فضا را می‌توان ناشی از نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهان امروز دانست، اما آن روی سکه زنگ‌خطرهایی است که در نقاط مختلف از جمله شهرستان کاشان به صدا درآمده و نیازمند تمهید راه‌کارهای عملی است.

کاشان با گستره چهار هزار و ۳۹۲ کیلومترمربع، از اقلیم‌های به‌طور کامل متضاد کویری و کوهستانی با پوشش گوناگون گیاهی و جانوری بهره می‌برد که همین امر این خطه را برخوردار از ظرفیت‌های گوناگون داشته و از چند هزار سال پیش تا کنون نیز به عنوان یکی از نخستین سکونت‌گاه‌ها و تمدن‌های بشری مورد توجه قرار داده است.

گزارش تکمیلی این میزگرد در روزهای آتی انتشار می‌یابد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.