خانه ارتباط با ما درباره ما
جمعه, 11 آبان , 1397ساعت : 06:47کد مطلب: 11506

میزگرد «واکاوی بحران خاموش ریزگرد» در ایرنا کاشان برگزار شد

میزگرد «واکاوی بحران خاموش ریزگرد» در کویرهای شمال استان اصفهان، با حضور جمعی از کارشناسان، مسئولان و استادان دانشگاه عصر…

میزگرد «واکاوی بحران خاموش ریزگرد» در کویرهای شمال استان اصفهان، با حضور جمعی از کارشناسان، مسئولان و استادان دانشگاه عصر پنج‌شنبه ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) شهرستان کاشان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، «رضا شفیعی» رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل، «اللهیار دولتخواه» رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل، «مهدی بازرگانی‌پور» عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، «جواد رحمتی» رئیس انجمن زمین‌شناسی آران و بیدگل و «محسن سلطان‌محمدی» عضو انجمن حافظان محیط زیست آران و بیدگل در این میزگرد حضور یافتند.

این کارشناسان خشک‌سالی‌های چند سال گذشته، افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی، قطع گسترده درختان و قاچاق چوب در کویر، خشک‌شدن دریاچه نمک، فقدان توجه و اعتبار مورد نیاز برای طرح‌های بیابان‌زدایی، تامین‌نشدن حقابه‌ها و بهره‌برداری بی‌ضابطه از کویر را از جمله علت‌های شدت‌گرفتن پدیده فرسایش خاک و افزایش ریزگردها در نقاطی مانند شهرستان آران و بیدگل برشمردند.

آن‌ها در این میزگرد با تاکید بر لزوم اقدام‌های اساسی، خواستار توجهی ویژه به موضوع مبارزه با ریزگردها در نقاط کویری شمال استان اصفهان به عنوان چالشی ملی از سوی افکار عمومی شدند.

همچنین شناسایی کانون‌های بحران، نهال‌کاری و ایجاد نوار سبز در کانون‌های فعال تولید ریزگرد با مشارکت تشکل‌های غیردولتی و سایر قشرهای مردمی از سوی این کارشناسان مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، آران و بیدگل با وسعت ۶۱۰ هزار هکتار در حاشیه کویر مرنجاب، کویر سیازگه و دریاچه نمک دارای ۱۰۲ هزار هکتار کانون بحران بوده و یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و توفان‌های ماسه‌ای کشور است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.