خانه ارتباط با ما درباره ما
پنجشنبه, 9 شهریور , 1396ساعت : 12:32کد مطلب: 4963

نشست  هم اندیشی تاسیس پایگاه میراث فرهنگی گردشگری بازار کاشان برگزار شد

نشست  هم اندیشی تاسیس پایگاه میراث فرهنگی گردشگری بازار کاشان با هدف احیای بازار برگزار شد.   در نشست هم…

نشست  هم اندیشی تاسیس پایگاه میراث فرهنگی گردشگری بازار کاشان با هدف احیای بازار برگزار شد.

 

در نشست هم اندیشی تاسیس پایگاه میراث فرهنگی، گردشگری بازار کاشان که با هدف احیا و بهسازی این بنای تاریخی برگزار شده بود حسین علی وکیل نایب رییس شورای اسلامی شهر کاشان اظهار کرد: بازار تاریخی کاشان به عنوان بزرگترین اثر تاریخی این شهر محسوب می شود.

 

بازار ؛ ستون فقرات بافت تاریخی کاشان

 

وی با بیان اینکه این بازار از بزرگترین حوزه های فرهنگی کاشان است، گفت: متاسفانه در سالیان اخیر  بنای فاخر بازار کاشان که به عنوان ستون فقرات بافت تاریخی این شهر شناخته می‌شود، مورد غفلت و بی‌توجهی قرار گرفته است.

 

وکیل تصریح کرد: در این بنای با ارزش تاریخی علی رغم ظرفیت‌های تجاری، گردشگری و تاریخی که دارد اقدام اساسی برای احیا و معرفی آن صورت نگرفته است.

 

نایب رییس شورای اسلامی شهر کاشان تاکید کرد: برای کسانی که علاقمند به فرهنگ غنی و ارزشمند این مرز و بوم هستند تکلیف است که در بخش های مختلف این هویت بزرگ ورود پیدا کنند.

 

وی با اشاره به سیاست های اخیر دولت تدبیر و امید در خصوص توسعه گردشگری و اهتمام شورای اسلامی شهر بیان کرد: با الگو پذیری از شهرهای بزرگ نظیر تبریز، به عنوان یک پروژه کلان ملی و اولویت دار به زمینه سازی ثبت جهانی بازار کمک می شود و از طریق رهگذر قانونی و حقوقی، زمینه سازی لازم برای این مهم تحقق می یابد.

 

وکیل افزود: می توان گفت بستر اولیه برای اقدامات فوق، ایجاد پایگاه میراث فرهنگی بازار تاریخی کاشان است که باید تلاش کنیم تا مراحل قانونی و اخذ مجوز های لازم از سازمان های مربوط اخذ شود.

 

نایب رییس شورای اسلامی شهر کاشان در ادامه به اقدامات مهم و اساسی نظیر تاسیس و تجهیز دفتر پایگاه دائمی میراث فرهنگی بازار و ایجاد بانک های اطلاعاتی و گرد آوری اسناد تاریخی و سوابق بازار و نیز استفاده از مشاوران و گروههای پژوهشی و ارتباط با مراکز علمی و فرهنگی ،مستند سازی و طی مراحل ثبت جهانی بازار(تدوین روش نامه ) و پیگیری و حتی بازداید از بازار تبریز، اقدامات لازم برای شناسایی و جذب سرمایه گذاران علاقمند در گردشگری بازار و نهایتا ثبت جهانی کاشان بعنوان «شهر جهانی خلاق در صنایع دستی» پرداخت  و بر انجام این اقدامات تاکید کرد.

 

در ادامه این نشست سیف الله امینیان گفت: مطالعه و استفاده از پژوهش ها و سفر نامه ها ، گردآوری مدارک و به جریان انداختن مجدد پایگاه پژوهشی بازار (که در گذشته وجود داشته)  می تواند در این فرایند موثر باشد.

 

علی رسول زاده رییس شورای شهر بر حضور جدی تر سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی این امر تاکید کرد و گفت: برای دستیابی به این هدف توجه به آسیب شناسی اطراف بازار، بازدید از شهرهای موفق در امر احیا و مرمت ، احیای تمیچه های متروکه از طریق جذب سرمایه گذار و تدوین برنامه مدون برای نجات بخشی بازار از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

علی اکبر حلی از دیگر سخنرانان نشست، با اشاره به اقدامات دهه ۸۰ در مرمت بخشی از بازار موضوع احیای کارگاه های کاشی سازی سنتی، احیای موزه فرش کاشان و احیای مشاغل سنتی و فراموش شده را از الزامات و اولویت‌های پایگاه پژوهشی بازار برشمرد.

 

در ادامه محسن جاوری رییس ادره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، با بیان اینکه سازمان میراث، آمادگی مشارکت در اجرای طرح‌های مرمتی را دارد، پیشنهاد داد تفاهم نامه‌ای بین بازاریان و سازمان میراث به صورت مشترک با هدف استفاده از اعتبارات ویژه تدوین شود.

 

گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد شورای راهبردی پایگاه میراث فرهنگی بازار تاریخی کاشان تشکیل شود و به تصویب شورای اسلامی شهر کاشان برسد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.