خانه ارتباط با ما درباره ما
دوشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۷ساعت : 23:29کد مطلب: 12055

ورزش مانع بلوغ زودرس و کوتاهی قد در دختران می شود

نداشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش نکردن در سنین رشد، باعث کوتاه‌شدن قد دختران می‌شود. احمد باقری‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا،…

نداشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش نکردن در سنین رشد، باعث کوتاه‌شدن قد دختران می‌شود.

احمد باقری‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: با افزایش روند چاقی در دختران قبل از سن بلوغ، به‌دلیل رشد بیش از حد غضروف‌ها و تبدیل زودهنگام آن‌ها به استخوان، سبب بلوغ زودرس و کوتاهی قد و قامت این افراد در آینده خواهد شد.

وی گفت: دخترانی که از دوران کودکی دچار چاقی هستند، با افزایش روند چاقی، نداشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش نکردن، غضروف صفحه رشد استخوانی آن‌ها زودتر بسته می‌شود، در نتیجه قد و قامت کوتاه‌تری نسبت به افراد عادی خواهند داشت، ضمن این‌که تغذیه درست، ورزش ایده‌آل و خواب مناسب سبب می‌شود تا بلوغ دختران طی زمان مقرر انجام شود.

باقری‌مقدم تصریح کرد: دخترانی که به رشته‌هایی همچون ژیمناستیک، اسکیت، پاتیناژ، دو استقامت و ورزش‌های رزمی می‌پردازند نیاز به کاهش وزن زیادی دارند و با انجام فعالیت‌های ورزشی در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهند بود. از سوی دیگر ورزش‌کاران این رشته‌ها به دلیل از دست‌دادن اشتهای خود انرژی کافی دریافت نمی‌کنند و همین مساله در نامنظم بودن قاعدگی دختران تاثیر به‌سزایی دارد.

تاخیر قاعدگی دختران بیش از ۳ ماه نیاز به پیگیری درمانی دارد
وی اضافه‌کرد: نکته مهم در این ارتباط بی‌اطلاع بودن مربیان، ورزش‌کاران و خانواده‌ها از این موضوع است و متوجه این قضیه نیستند که اگر قاعدگی دختران بیش از سه ماه به تاخیر بیفتد نشانه خوبی نیست و نیاز به پیگیری درمانی دارد.

رئیس هیات پزشکی ورزشی استان اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: رژیم غذایی مناسب و ورزش دو بال تفکیک‌ناپذیرند که اگر به درستی هدایت و کنترل شوند به حفظ تناسب اندام زنان در دوران پس از ازدواج کمک می‌کند. همچنین در سلامت قلبی ـ عروقی و محکم‌تر شدن عضلات آن‌ها نیز نقش به‌سزایی ایفا می‌کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

هیچ مطلب مرتبطی یافت نشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه تحلیلی خبری مشکات آنلاین محفوظ است و بازنشر هر نوع از محتواهای سایت منوط به اجازه مدیر سایت می باشد.